Jak soudce Jiří Vacek předpověděl, ostře sledované líčení bylo ve čtvrtek odročeno. Kauza Lukáše Nečesaného obžalovaného z pokusu o vraždu bude pokračovat, až znalci vyhotoví posudky týkající se jedné zásadní věci. A to paměti napadené hořické kadeřnice.

„Hlavní líčení bylo odročeno na neurčito z důvodu vypracování forenzně psychologického a psychiatrického vyšetření na paměťovou stopu poškozené," řekla Iva Matušková z tiskového oddělení Krajského soudu v Hradci Králové, kam se zamotaný případ vrátil.

Nečesaný byl totiž už za zločin, který se udál na konci února 2013, odsouzen, nakonec měl strávit za mřížemi třináct roků. Jenže v květnu tohoto roku Vrchní soud rozhodl, že řetězec důkazů dostatečně nevypovídá o jeho vině, a kauzu vrátil do Hradce.

Rodina Nečesaných, jež se pustila do úporného boje za synovu svobodu, to brala jako vysvobození a definitivní potvrzení, že student kadeřnici brutálně nezmlátil. Jenže hned ve středu, kdy líčení začalo, inkasovala drsnou ránu.

„Udělal mi to on," ukázala blonďatá kadeřnice na mladíka, od minulého víkendu ženatého muže. Při rekognici po zločinu si přitom nebyla jistá, Nečesaného neidentifikovala. Údery březovým polenem jí totiž způsobily amnézii, tedy dočasnou ztrátu paměti.

„Domluvila se s policií," reagoval ve středu mladý Nečesaný. „Znalci musí říct, zda je možné, aby se vrátila paměť," glosoval jeden z jeho advokátů Oldřich Chudoba.

Právě to se teď stane. Tento zlom však podle všeho změní plány předsedy senátu Vacka, jenž chtěl případ uzavřít do konce září.

Časová osa je klíč. Byl doma v pět?

Lukáš Nečesaný u Krajského soudu v Hradci Králové.Hradec Králové - Byla to zvláštní debata. Za pultíkem babička Lukáše Nečesaného, tázal se předseda senátu Jiří Vacek. Šlo o minuty, právě časové údaje jsou klíčové v případu jejího vnuka, jenž znovu čelí obžalobě kvůli pokusu 
o vraždu.

Ona tvrdí: Byl doma v pět, navíc jsem mu vynadala, protože nebyl na doučování z angličtiny. „Byla jsem na něj ostrá, to vám přiznám."

Jde o zásadní čas a Krajský soud v Hradci Králové řeší pochybnosti, jež zavdala sama babička. Při vyšetřování totiž pronesla, že vnuk přišel, když se ručičky překrývaly. Což je v případě, že bylo přesně pět, jak je prý skálopevně přesvědčena, nesmysl.

„My v Hořicích říkáme, že se ručičky překrývají, když je velká na dvanáctce," řekla babička obžalovaného. Pak se opravila: „Prostě jsem to špatně formulovala."

Soudce však časové údaje zkoumá velmi podrobně, stejně jako cestu, kterou musel Lukáš Nečesaný urazit , když šel do salonu napadené kadeřnice. Ta mu řekla přibližně ve tři čtvrtě na pět odpoledne, že už zavírá. On tvrdí, že odešel a že ji napadl někdo jiný. Ona označila za agresora mladého studenta.

Vzdálenost z kadeřnictví 
k němu domů však říká jasně: Pokud by přišel v pět, zmlátit ženu by nestihl. Ale jsme zpět u překrývání ručiček. Ty se totiž mohou zastavit nad sebou přibližně v 17.25.

A to by byl čas, který by napověděl, že mladý Nečesaný spáchal zločin. Zjednodušeně – prostě by stihl dojít domů.

Obhajoba poukazuje na babiččina slova, ale také na to, že musel být někdo další, kdo přišel do kadeřnictví před pátou. Jenže to vyvrátila jedna ze svědkyň, která seděla u okna a viděla přímo na salon.

„Vyšel malý kluk (toho kadeřnice stříhala) a pak se tam objevil jen jeden muž," řekla svědkyně. Otázka pro soud zní: Byl to Lukáš Nečesaný?

Kdo je kdo: Lidé kolem kauzy
Kdo je kdo, toť název proslulé encyklopedie. Projděme si hlavní i vedlejší postavy případu Lukáše Nečesaného.
Lukáš Nečesaný: Byl odsouzen, poté osvobozen, ale stále tvrdí: „Jsem nevinný." Vyslyší ho soud?
Kadeřnice z Hořic: Brutálně napadená žena jasně řekla: „Udělal to Lukáš Nečesaný." Vrátila se jí paměť?
Luděk Nečesaný: Otec, který utratil miliony za synovu obhajobu a rozpoutal mediální humbuk kolem případu. Sám je stíhán kvůli korupci ve zdravotnictví.
Jiří Vacek: Soudce, jenž vynesl verdikt o vysokém trestu za pokus o vraždu. Nyní musí případ řešit znovu – a není mu to viditelně po chuti.
Petr Dítě: Jeden ze tří advokátů Nečesaného juniora. Eso vedoucí obhajobu. Dalšími jsou Oldřich Chudoba a Vlastimil Rampula.
Lenka Faltusová: Státní zástupkyně i po verdiktu soudu nejvyšší instance tvrdí: „Jsem přesvědčena o jeho vině."
Veronika Nečesaná: Atraktivní blondýna, již si vzal obžalovaný před necelými dvěma týdny za ženu.
Šárka Nečesaná: Matka obžalovaného se projevuje velmi výrazně i hlasitě v soudní síni. Společně s manželem čelí obvinění z korupce.