Okresní soud v Hradci Králové odročil na 15. prosince projednávání případu bývalého náměstka hradeckého primátora Josefa Malíře (Volba pro město) kvůli kontraktu na pronájem a opravu zimního stadionu.

Soud hlavní líčení odročil kvůli výslechu znalce, který se z pátečního projednávání omluvil.

Smlouvu na pronájem a opravu stadionu měla hradecká radnice uzavřenou s firmou ABD Invest.

Žaloba Malíře viní z pokusu o porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle obžaloby jde o dva dodatky smluv, u kterých byla prodloužená doba nájmu na delší období.

Teoreticky městu mohla vzniknout škoda 26 milionů korun. Malířovi v případě prokázání viny hrozí až osmileté vězení. Malíř obžalobu odmítá.

Šéf odboru: Dodatky neznám

Soud v pátek dopoledne vyslechl šéfa ekonomického odboru hradecké radnice Jindřicha Frydrycha, který uvedl, že podle původních propočtů vycházela rekonstrukce prostřednictvím firmy ABD výhodněji než úvěr.

Dva dodatky, kvůli kterým je Malíř před soudem, však Frydrych podle svých slov neměl v ruce. Podezření, že Malíř poškozuje město, pojal až po výslechu na policii.

Město kontrakt s ABD Invest uzavřelo v roce 2006 a měl trvat do roku 2022. Projekt počítal s tím, že firma jako nájemce promění stadion v moderní arénu bez toho, že by město muselo naráz investovat stamiliony korun.

Rekonstrukci mělo město splácet ročně 25 miliony korun a dále mělo ročně platit 12 milionů na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů.

Na jaře 2011 radnice začala tvrdit, že kontrakt je pro město nevýhodný. V roce 2012 město oznámilo, že při vzniku smlouvy byl obejit zákon o veřejných zakázkách, smlouva je tedy neplatná. Město firmě kontrakt vypovědělo.

Soudy daly radnici za pravdu a smlouvu loni v srpnu označily za neplatnou. Hradec Králové převzal stadion od firmy loni v prosinci. Radnice s firmou vede další soudní spory.

Na stadionu hraje zápasy extraligový klub Mountfield HK, v němž po polovině akcií mají město Hradec Králové a firma Mountfield.

Malíř také čelí u Krajského soudu v Hradci Králové obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli odkupu parkovacího domu do majetku města. Malíř obžalobu odmítá.