Spor o značku hodinek Prim, kterou si nárokují firmy Elton hodinářská z Nového Města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku-Místku, včera pokračoval výslechem znalce.

Ve sporu dědici výtvarníka Jiřího Rathouského usilují, aby soud uznal jeho autorství loga Prim a loga Elton a aby novoměstská firma tato loga nesměla užívat. Podle zástupců Elton hodinářské je však autorem obou značek bývalý zaměstnanec Eltonu Josef Žid, který je vytvořil v roce 1968.

Celé včerejší jednání se zaměřilo na listinu z prosince roku 1968, v níž se objevila zmínka o tom, že by Rathouský měl vytvořit logo. „Jiný důkaz Rathouského s logem nespojuje, soud proto posudku na tuto listinu přiřkl velkou důležitost,“ řekl soudce Jiří Fifka.

V 90. letech byly ochranné známky Prim v držení podniku Chronotecna. Společnost Eutech v r. 2001 ochrannou známku prodala firmě MPM-Quality. Začala série žalob a sporů.

Podle zástupce Elton hodinářské však není listina pravá. To včera potvrdil i soudní znalec Pavel Kokiš, který zjistil, že dokument pocházející údajně z roku 1968 byl napsán na psacím stroji značky Consul, který se vyráběl až v 70. letech.

Proti tomu, že by šlo o padělek, se však ohradila žalující strana. „Z našeho pohledu je listina na průklepovém papíru a nepodepsaná, takže je možné, že jde o opis původního originálu z roku 1968,“ prohlásil advokát Milan Kyjovský a zeptal se, kde je evidováno, že šlo psací stroj právě z doby, kterou znalec zmínil Pavel Kokiš pak soudu vysvětlil, že Zbrojovka Brno, která psací stroj Consul vyráběla, vždy po dvou letech dělala změny v řezu některých liter. „Bylo to zřejmě pro potřeby tehdejší StB, aby se daly snáze určit takzvané závadné texty a jejich autoři,“ řekl znalec. Právě podle toho je však i dnes zřejmé, jakým typem stroje je text napsán.

„Ten typovací systém mám. Vždy po dvou letech byl aktualizován o nový dodatek,“ uvedl znalec. Podle něj byla sporná listina jednoznačně sepsána na stroji Consul. „Z průklepu je zřejmé, že jde o prvopis, nikoli o kopii. Listina byla kvalitní a prosekaná intenzitou úderů psacího stroje,“ dodal.

Jednání bylo včera odročeno. Soud se dotáže olomouckého archivu, kde se sporná listina nachází, zda nebyly archiválie dostatečně doplněny, a zvažuje výslech Josefa Žida a dalších svědků.