Muži jsou spolu s dalšími osmi lidmi obviněni, že před takřka sedmnácti lety vytunelovali investiční fondy Trend a Mercia, kdy s údajnou škodou 1,4 miliardy korun se případ stal jedním z největších případů tunelování v Česku.

Neprofesionální přístup vedení

Před soudem včera vypovídal znalec Radek Heger z Vysoké školy ekonomické v Praze, který Hálka s Pávem svoji několikahodinovou „přednáškou" uzemnil a donutil jindy klidného a „neomylného" Hálka k nevěřícným pohledům a nesouhlasným gestům.

Heger soudu sáhodlouze popisoval manažerské přešlapy vedoucích pracovníků fondů Trend a Mercia.

Při jeho slovech bylo hlavně na Hálkovi patrné, jak se mu v hlavě  honí myšlenky a jeho upřené oči na znalce jako by k němu vysílaly otázku: „Jak jste k tomu přišel, vždyť jsme to měli tak krásně naplánované a nikdo by na naše machinace přijít neměl?"

Soudní znalec soudu například sdělil, že některé transakce fondů nebyly standardní. Při obchodech s akciemi podle znalce oba fondy prováděly ekonomicky neodůvodnitelné transakce či nerespektovaly obvyklé ceny významných akciových podílů.

„Například uzavřeli velmi nevýhodnou smlouvu s firmou IFM, podle které této firmě měli zajistit akcie obchodního domu Kotva. Nevěděli však, že tento obchod je nesplnitelný, jelikož tyto akcie byly vázány zástavním právem firmy Bonton," řekl soudní znalec Heger s tím, že když toto zjistili, bylo to čtyři dny před vypršením smlouvy a pod pohrůžkou smluvní pokuty v řádech několika desítek milionů korun, neudělali žádné kroky k tomu, aby velmi vysoké pokutě předešli. „Měli několik dní a několik možností, jak pokutě předejít. Například Bonton vyplatit," uvedl znalec a dodal, že jiný investor by jistě nikdy takovou smlouvu nepodepsal.

Z jeho dalších slov pak vyplynulo, že pokutu, kterou Trend firmě IFM vyplatil, vlastně platili muži sami sobě. „Obě firmy totiž byly personálně propojeny. Například pan Hálek byl jednu chvíli předseda představenstva IFM," dodal soudní znalec a uvedl dalších několik pochybných obchodů a pohybů na burze.

Výslech dalšího znalce, tentokrát z oboru Reklama, je plánovaný na dnešek. Projednávání kauzy u hradeckého soudu začalo po rok a půl trvající přestávce. Soud chtěl v projednávání pokračovat již minulý týden, ale kvůli nemoci jednoho z obžalovaných bylo jednání odročené.