Když si jedna z dcer našla přítele a mladík s nimi začal bydlet v domě, choval se k němu tak špatně, že to mladý muž nevydržel a odstěhoval se. Dcera se pak rozhodla spáchat sebevraždu a skočila z mostu. Přežila, ale velmi vážně se zranila a následky zranění jsou trvalé.

Druhou dceru obžalovaný nutil k podpisu podnikatelského úvěru ve výši 1,4 milionu korun a hrozil jí zastřelením plynovou pistolí nebo tím, že vážně ublíží matce. Žena a dívky dlouho neměly sílu se mu vzepřít a jeho násilí snášely. Roky ponižování a trápení na nich však zanechaly následky v podobě vážných psychických problémů.

Učebnicový případ

Muž se nyní ze svých činů zodpovídá u krajského soudu. Je obžalován z týrání, ublížení na zdraví a vydírání.

Manželka obžalovaného a jedna z dcer trpí vážným post-traumatickým syndromem. Znalec Jan Lašek včera u soudu řekl, že se žena dlouhá léta cítila bezcenná, mívala pocity viny a doufala, že se muž i její život změní. „Je to učebnicový případ dlouhodobě týrané ženy,“ uvedl psycholog.

Podle něj je však žena v poslední době už zase ochotná manželovi odpustit, protože je prý nemocný a nemůže za to. „To je signál, že její psychika je dlouhodobě zborcená,“ konstatoval znalec.

Období kytic

Znalkyně, která zkoumala obžalovaného, u něj psychickou chorobu vyloučila. Muž podle ní trpí poruchou osobnosti, která blokuje možnost, aby správně chápal sebe i ostatní. „Je primárně agresivní, bezcitný, egocentrický, namyšlený, povýšený a myslí si, že má na všechno právo,“ vysvětlila znalkyně. Podle ní takoví lidé nemají vůči ostatním pocit viny, spíše litují sami sebe.

O tom, že šlo o týrání, svědčí prý i výpověď manželčiny sestry, která řekla, že v manželství se násilí střídalo s „obdobím kytic a bonboniér“. „To je typické chování domácího agresora. Bere druhému kompetence a staví ho do role dítěte, aby si myslel, že bez něj nemůže žít. Ale občas udělá hodného, aby si oběť myslela, že ji má rád, a aby ji učinil na sobě závislou, protože se bojí, že ji ztratí,“ řekla znalkyně. Takový muž je podle odborníků sociálně velmi inteligentní, proto si vybírá vhodné typy žen, a pak je patologicky devastuje. „Je to jeden z mála případů čistého domácího násilí, s nímž jsem se setkala,“ podotkla znalkyně.

Bojí se represe

Jenže podle odborníků v případě takové duševní poruchy léčení ani psychoterapie nepomáhají, protože chybí motivace k nápravě. Jediné, co by muže mohlo přinutit, aby své chování zlepšil, je strach z trestu. „On se represe bojí. Je slaboch, dovoluje si jen na slabší,“ řekla soudu znalkyně.

Dcera, kterou otec napadal a vydíral s pistolí v ruce, stejně jako matka trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Její stav navíc zhoršuje fakt, že se své problémy snažila řešit alkoholem.

Relativně v nejlepším stavu je dcera, která se pokusila o sebevraždu. „Přežití jí zřejmě ukázalo nové cesty. Ze všech tří žen žije nejnormálnějším životem. Založila si vlastní rodinu a je ráda, že už se s otcem nemusí stýkat,“ uvedl včera znalec Lašek.

Hlavní líčení bylo odročeno na prosinec.