„Nevěřím, že by to udělal," prohlásila u soudu matka nyní devítileté dívenky, když se začala řešit obžaloba Martina S, který podle ní znásilnil její dceru.

Krajský soud v Hradci Králové však její slova nebral v potaz a pětatřicetiletého montážního dělníka poslal do vězení na šest roků. Verdikt zatím není pravomocný, protože odsouzený i státní zástupce si nechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti němu odvolají. Muži hrozil dokonce dvakrát vyšší postih.

„Myslím si, že to není pravda, co se provalilo. Myslím si, že je to trochu jinak. U dcery jsem nepozorovala, že by se změnilo její chování vůči němu. Oni byli pořád nejlepší kamarádi. To mi furt nesedí," pronesla matka tří dětí.

Ta žila v domě v jedné obci na Orlickoústecku se svým přítelem, který ubytoval i Martina S. S otcem dětí je rozvedená – a dokonce ho během líčení obvinila, že on mohl být tím, kdo dceru zneužil.

Sám odsouzený vinu odmítl (problémy se podle obžaloby táhly od začátku roku 2013 do přibližně poloviny následujícího), i když přiznal, že prý udělal „blbost". Jednou prý dívku osahával. „Spal jsem s ní 
v posteli a ona se počůrala. Při převlékání jsem ji dvakrát až třikrát přejel po kačence," vykládal. „Došlo mi, že jsem debil, že jsem udělal blbost, a nechal jsem toho. Ona chtěla, abych mamce neříkal, že se počůrala, tak jsem toho využil a dohodli jsme se, že nikomu neřekne, že jsem jí tam sahal. Bylo to naše tajemství," řekl.

Dívka o problému nakonec promluvila, ale tvrdila, že ji Martin S. obtěžoval několikrát. Případ proto nakonec dospěl až k soudnímu procesu.

„U poškozené se rozvinula posttraumatická stresová porucha. Měla obtíže s usínáním nebo udržením spánku, pomočováním, výkyvy nálad, podrážděností nebo návaly hněvu, občasnou nezdůvodněnou plačtivosti, občasnými návraty vzpomínek, obtížemi s koncentrací, hypervigilitou a přehnanými úlekovými reakcemi, straněním se vrstevníků a kolapsovými stavy," popsal státní zástupce Milan Šimek.

Posttraumatickou poruchu měla dívenka podle odborníků po opakovaných znásilněních.

Vedle znásilnění byl Martin S. odsouzen také kvůli vydírání. Dívce totiž vyhrožoval, že ji odveze od rodiny, pokud prozradí, co jí prováděl.

Proces ukázal rozpory v rodině, matka obvinila otce

Hradec Králové - Soudní líčení, po němž byl Martin S. odsouzen za znásilnění
a vydírání, demonstrovalo, jak brutální jsou rozpory 
v rodině dívenky, jeho oběti.

„Netvrdím, že se to nemohlo stát, ale mohl to být někdo jiný," promluvila o nakonec odsouzeném muži její matka. Na mysli měla otce svých tří dětí, dvou dívek a jednoho chlapce. „Mohl to být on. Jim se 
k němu nechtělo," vykládala žena, která tuto verzi oznámila také na policii.

Její bývalý muž, který už má nyní všechny tři děti ve své stálé péči, to odmítl. „Nemá cenu dceři nevěřit. Je mi líto, co se stalo, ale mohlo se tomu předejít, děti jsem mohl mít ve své péči dřív," uvedl při vyšetřování. A dodal ostře: „Matka je zcela evidentně zanedbávala."

Do sporu se dostali také kvůli údajné nemoci zneužívané dcery. Matka tvrdila, že může trpět epilepsií, upozorňovala na časté pomočování. „Je zdravá, což se projevilo při pobytu v dětském centru. Matka s jejím přítelem to chtěli uhrát na dávky," oponoval otec.

Podobnou verzi pak při procesu nabídl také státní zástupce Milan Šimek. „Obvinila jste ho, že to udělal, když jste zjistila, že nebudete pobírat sociální dávky," řekl velmi razantně ve chvíli, kdy žena vypovídala u soudu.