Ve čtvrtek tak v odvolacím jednání rozhodl pražský vrchní soud. O jeden a půl roku snížil trest, který uložil v listopadu loňského roku hradecký krajský soud. Muž také musí dceři zaplatit odškodné ve výši 120 tisíc korun.

Rozsudek je pravomocný, možné je jen dovolání u Nejvyššího soudu. Podle obžaloby M. B. v roce 1999 v bytě znásilnil svou devítiletou dceru. Pohlavně ji zneužíval i v letech 2000 až 2004, kdy o ni pečoval po rozvodu s manželkou.

„Využíval svého postavení rodiče, přičemž dívka jeho chování trpěla,“ uvedla hradecká státní zástupkyně Hana Flídrová. „Nevím, proč mě to napadlo, je mi to moc líto,“ tvrdil při hlavním líčení u hradeckého soudu.

Nezletilá dívka jednáním svého otce utrpěla těžkou psychickou újmu na zdraví, která dosud trvá. Poškozená se v březnu 2007 pokusila o sebevraždu, když vypila větší množství alkoholu v kombinaci s léky. Policie se o případu dozvěděla na základě trestního oznámení, které podala pardubická nemocnice. Krajský soud v Hradci Králové se případem zabýval dvakrát.

Již v lednu loňského roku udělil M. B. úhrnný trest odnětí svobody na osm a půl roku. Muž se však odvolal a vrchní soud nařídil hradeckému soudu vyslechnout poškozenou dívku, která s ohledem na svůj zdravotní stav nevypovídala.

Po neveřejném výslechu dívky v listopadu loňského roku krajský soud poslal M. B. do vězení na sedm let. Původní obžalobu ze znásilnění a obtěžování dcery překvalifikoval na pohlavní zneužívání.