Obžalovaný, jehož totožnost vzhledem k právní ochraně nezletilých poškozených nemůže Deník zveřejnit, podle obžaloby oba chlapce zneužil ve dvou případech, a to přímo v domácnosti jejich matky. „Za účelem svého sexuálního uspokojení je měl osahávat a líbat na intimních místech,“ uvádí se v obžalobě.

V obou případech se pachatel údajně dopustil znásilnění, přičemž se jednalo o malé děti. „V první věci se dopustil jednání, které směřovalo k dokonání trestného činu a kterého se dopustil v úmyslu jiného násilím donutit k pohlavnímu styku a spáchal čin na dítěti mladším 15 let, avšak k dokonání trestného činu nedošlo,“ uvedla mluvčí krajského soudu Kateřina Podeszwová.

V druhém závažnějším případě mělo jít o pohlavní styk, kdy obžalovaný zneužil bezbrannosti dítěte. „Spáchal čin pohlavním stykem provedeným způsobem srovnatelným se souloží na dítěti mladším 15 let,“ dodala ke skutkům mluvčí krajského soudu.

Zleva: Sociální pracovnice Kateřina Adamcová, Jana Jeklová a Kristýna Turková.
Děti si prošly traumaty, tábor u Hrubé Vody je poskládá dohromady

Soud začal výpovědí obžalovaného. Ten řekl, že pobírá invalidní důchod a přivydělává si brigádou. Výpovědi poškozených považuje za smyšlenky.

„Jsem na starší osoby, co se týče žen - 40 let a výš,“ řekl soudu. Oba chlapci podle něj za ním chodili sami a chtěli si hrát na jeho počítači. Také vypověděl, že s matkou dětí má špatné vztahy.

Oba chlapci mají opatrovníka, který se k soudu připojil s požadavkem na odškodnění nemajetkové újmy obou chlapců. Pro každého požaduje 50 tisíc korun. „Já mám na svém počítači hry v hodnotě 70 tisíc eur, zabavení nepřipadá v úvahu,“ reagoval obžalovaný právě na možnost finančního odškodnění.

Poté vypovídala matka obžalovaného. Řekla, že o ničem nevěděla. „Je to blábol, k dětem má hezký vztah,“ uvedla žena, kterou okresní soud už dříve určil jako opatrovnici obžalovaného z důvodu jeho omezené svéprávnosti. V přípravném řízení znalci uvedli, že obžalovaný má nízkou finanční gramotnost a že nechápe cenu peněz. Dále je podle odborníků ovlivnitelný, není sebekritický a přitom má o sobě nepřiměřeně vysoké mínění. Právě čtením znaleckých posudků má proces pokračovat ve středu ráno.

Policisté apelují na uživatele internetového bankovnictví, aby nikdy nevstupovali do bankovnictví přes odkazy. Mohli by o své peníze v bance přijít. Ilustrační foto
Pozor na falešné internetové bankovnictví. Hradecká firma přišla o statisíce

Čin úřadům oznámila matka chlapců. Ta u soudu vypovídat ze zdravotních důvodů nebude, u soudu se pouze četla její výpověď na policii. V ní řekla, že jí o činu řekl jako první mladší syn a druhý jí to následně potvrdil. Znalkyně už dříve potvrdila věrohodnost výpovědi sourozenců s tím, že chlapci popisují děj opakovaně stejným způsobem.

Státní zástupkyně Lucie Žabková uvažuje na začátku procesu o nepodmíněném trestu těsně pod spodní hranicí sazby: „Je to s přihlédnutím k tomu, že u obžalovaného byly zjištěny, řekněme, zdravotní indispozice. Tedy zejména mentální retardace plus ne deviace, ale určitá sexuální nevyzrálost. V takovém případě zákon umožňuje, aby byl trest uložen pod sazbou.“ Žalobkyně také předběžně žádá o umístění muže do věznice s ostrahou a sexuální léčbu.

Muži hrozí od 5 do 12 let vězení.