Krajský soud v Hradci Králové poslal Eriku a Erika Harvanovi na osm let do vězení. Kauza matky a syna se k němu vrátila od pražského Vrchního soudu.

„Zjistili jsme podstatné vady napadeného rozsudku, zejména nejasnosti ve skutkových zjištěních," řekl předseda senátu Vrchního soudu Viktor Mach.

V Hradci přesto případ dopadl i podruhé stejně. Navíc byl vynesen dříve, než se předpokládalo. Původně se měl proces konat v pondělí i úterý, jenže včera po obědě už soudce vynesl verdikt. Oba jdou do vězení na osm roků, navíc byli na dobu neurčitou vyhoštěni z Česka.

Dvojice dostala vysoký trest, i když nebyla hlavou pochybného podnikání. To řídil manžel a otec odsouzených. Jenže ten během přípravného řízení zemřel. „Vše řídil o," potvrdil rovněž státní zástupce Milan Šimek.

V případu šlo o to, že rodina hledala v Praze či na Slovensku bezdomovce, a především seniory, kterým nabízela práci. Jenže tito muži pak skončili jako novodobí otroci, zkrátka sluhové klanu, který sídlil ve východních Čechách. Například v Borohrádku měl zastavárnu.

Harvanovi jim navíc brali jejich peníze a nutili je, aby si brali úvěry, které pak samozřejmě nemohli splácet.

Toto je osud Radomila Sůvy, kterého rodina využívala od začátku podzimu 2012. Tehdy žil na ubytovně v Humpolci. „Harvanová mi nabídla práci asi na jeden a půl měsíce," řekl. Proto odevzdal patnáct stovek, jež měl u sebe, i občanský průkaz a nechal se odvézt do Borohrádku.

Tam pracoval v rodinné zastavárně, ale především odevzdával celý důchod. Po dalším stěhování fungoval společně s dalšími jako rodinný sluha.

„Otec to dělal za mými zády. Teda pokud svědci nelžou, ale tomu moc nevěřím," vypověděl Erik Harvan, jenž byl popsán především jako rodinný řidič.

„Jsem přesvědčena, že jsem nic nespáchala," doplnila jeho matka, jež měla fungovat jako „naháněčka" obětí. Přesto byli odsouzeni.