I podle matky jeho tří dětí je dobrým otcem. „Má je rád, stará se o ně," řekla mladá žena.

Jenže její druh jedné 
z dcer v říjnu 2015 podle obžaloby způsobil velmi těžká zranění. Dívence, jež se společně se svým bratrem dvojčetem, narodila necelé dva měsíce před událostí, měl třesením nepřiměřenou silou vyvolat krvácení do mozku a velké problémy s očima.

Proto je šestadvacetiletý stavební dělník z Královéhradecka souzen Krajským soudem v Hradci Králové. Ve vězení může kvůli těžkému ublížení na zdraví strávit pět až dvanáct roků.

Šestkrát soudně trestaný muž je viněn, že dcerkou třásl minimálně ve dvou případech. Podle znalců se však blíží k jistotě fakt, že se tak muselo stát třikrát. To odborníci vydedukovali ze zranění, které novorozenec měl.

„Zjištěná zranění jsou příznačná pro tzv. syndrom třeseného dítěte, Shaken Baby Syndrom, což znamená intenzivní třesení dítětem s prudkými pohyby jeho nefixované hlavy a krku. Tak došlo u poškozené k přetržení přemosťujících cév v mozkových obalech a krvácení do prostoru pod tvrdou plenu lební a tím k poškození důležitých orgánů, mozkových obalů a zrakového orgánu," řekla státní zástupkyně Hana Flídrová.

Stalo se to jednou, dušoval se

Muž měl v kritický den přijít z práce. S dcerou si hrál, pak ale nastal problém.

„Holka brečela, nemohla dýchat, vzal jsem ji do náručí, trochu mi sjela, tak jsem ji zmáčkl asi trochu víc. Nedýchala, v šoku jsem s ní trochu zatřepal, potom jsme zavolali záchranku," vykládal u soudu.

„Zpanikařil jsem. Nevím, jakou silou jsem jí zatřásl. Dělám každý den s těžkými věcmi. Byl to jen mžik."

Dcera prý měla problémy s dýcháním – a to hlavně ve chvílích, kdy plakala. „Brečela častěji, než její dvojče," připustila matka.

Ve chvíli, kdy s ní obžalovaný zatřásl jí prý navíc ruce nepřirozeně vystřelovaly do stran. Žena při výsleších její stav, který údajně nebyl úplně neobvyklý, popsala tak, že dcerka byla jako „hadrová".

A to se prý stalo i v tomto momentu. Jenže lékaři pak odhalili, že dítě mělo i starší poranění. „Ta událost byla nešťastná náhoda, chtěl jsem ji jen utišit," tvrdil souzený. „Stalo se to jen 
v tomto jednom případě," dušoval se.