Podstata věci je v tomto případě poměrně jednoduchá. Jedna strana – a to žalobce – tvrdí, že dva muži, kteří se starali o dostavbu bytového komplexu v Milheimově ulici, připravili družstvo o více než 14 milionů korun.

Druhá - a to dva obžalovaní Petr Sýkora s Martinem Štěpánkem – naopak razí verzi o tom, že bez nich by nikdy dům nestál. Oni dva se prý zásadně zasadili o to, aby byl projekt po krachu původního investora v roce 2010 dokončen.

Obžalovaný: Jsem nevinný

Kdo je v právu, rozhodne Krajský soud v Hradci Králové. Po třech dnech líčení 
v tomto týdnu bude proces pokračovat na konci srpna. Mužům hrozí za takzvané porušení povinnosti při správě cizího majetku až osm let ve vězení.

Sedmatřicetiletý Sýkora vinu vehementně odmítá. „Nesouhlasím s tím, co je mi kladeno za vinu. Když jsem se stal předsedou družstva, tak jsem chtěl jen co nejrychleji a nejlevněji řešit situaci, která nastala konkurzem společnosti Kvalt," prohlásil.

I proto se dal dohromady s o rok mladším Štěpánkem, který je druhým obžalovaným. Ten měl v domě už jeden svůj byt. A druhý spoluvlastnil - byla to jedna z jednotek, které ještě nebyly v době nastalého problému dokončené.

S domem prý byly problémy

„Nechtěli jsme přijít o investici. Pan Sýkora mě oslovil a šli jsme do toho," popisoval, jak vše začalo.

Potíží je, že rekonstrukci a dostavbu nakonec realizovala jeho vlastní společnost. „Žádná jiná do toho nechtěla jít. Stavební firmy požadovaly zálohy osm milionů," vysvětloval. „Investoval jsem do družstva Milheimova, i když jsem nikdy nebyl jeho členem. A to bez záruk. Dnes je tady fungující bytový i parkovací dům," pokračoval. „Investoval jsem do toho i s manželkou tři roky života," dodal.

Podle něj se během dokončení projektu objevovaly další problémy. Dům měl údajně například potíže se statikou.

Zabránili stavaři vystoupit na schůzi?

Druhá strana, jež je podpořena některými svědky, však tvrdí, že Štěpánek zapojil svou společnost Realitní trhy do akce vlastně tajně. Další členové družstva totiž nevěděli, že zhotovitelem rekonstrukce není původně vybraná stavební firma Ječmínek (ta byla jen jakýmsi subdodavatelem – tedy vykonavatelem).

Jejímu majiteli prý dokonce Sýkora se Štěpánkem zabránili vystoupit na schůzi družstva, kde chtěl prezentovat, jak pokračují stavební práce.