Jsou některé houby chráněné zákonem?
Ano. Ochranu 46 druhů ukládá zákon o ochraně přírody a krajiny, respektive jeho prováděcí vyhláška číslo 395/1992 sbírky. Ta jmenuje sedmadvacet kriticky ohrožených druhů, třináct silně ohrožených a šest ohrožených.

Propršené poslední dny dávají naději milovníkům hub, že koše přece jen letošní prázdniny v komorách ležet nezůstanou
V hustých lesích teď houby nehledejte. Zkuste to na loukách, radí mykoložka

Jsou chráněné houby něčím výjimečné, je na první pohled poznat, že se jedná o unikát? A jsou mezi nimi i jedlé houby?
Rovnítko mezi chráněný a naprosto jedinečný ne vždy platí. „Na seznamu chráněných hub jsou například i některé hřibovité druhy, například hřib královský nebo hřib moravský, které mohou méně zkušení houbaři zaměnit s běžně sbíranými houbami,“ popsal odborník Martin Bartůšek z mykologické společnosti Myco Group. Neplatí ani to, že by vzácné houby byly automaticky jedovaté. Například na muchomůrku císařku přísahají Italové jako na delikatesu už od dobr starověkého Říma.

Poznáte houby? Takto vypadá bedla, liška, pýchavka, hřib:

Když chráněnou houbu najdu, jak bych se měl zachovat?
Pokud možno houbu nesbírat a nechat tam, kde je. Na „lovecký“ zážitek přitom není třeba rezignovat úplně, houbař se může o nález podělit. Domněle či opravdu vzácnou houbu lze důkladně nafotit a zaslat obrázky mykologům. „My můžeme houbu přesně určit a získáme přehled, co a kde se vyskytuje,“ poradil mykolog Bartůšek.

Jak rozeznat chráněné houby? 
V roce 2006 byl vydán Červený seznam hub České republiky.

Hrozí za sběr chráněných hub nějaký postih?
V tomto případě je zákon přísný a hrozí peněžitý trest. Horní výše jsou zdrcující. „U fyzických osob je pokuta za sběr až sto tisíc korun a u právnických osob až dva miliony,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Jak se určuje výše postihu?
Záleží na závažnosti přestupku, na míře devastace prostředí, plodnice nebo podhoubí, a druhu. Roli má i místo, kde se přestupek stal. Sběr hub totiž neomezuje jen jejich druh, ale také například biotop, ve kterém se nacházejí. Různá omezení mixem zákonů, místních vyhlášek a řádů prakticky neumožňují legální sběr hub v národních parcích, přírodních památkách, národních přírodních památkách a podobně.

Na Blanensku začínají růst! Hoch našel v okolí Doubravice nad Svitavou bedlu jako deštník.
Houbařská sezona začala. Chlapec na Blanensku našel bedlu velkou jako deštník

Kdo zákon vymáhá a jak probíhá kontrola?
Dodržování zákona kontrolují orgány ochrany přírody. V lese může člověka například zkontrolovat lesní stráž nebo správce národního parku. Některé případy se odhalí až po odchodu z lesa, například podnětem podaným na inspekci životního prostředí a další orgány. Děje se tak třeba po sdílení fotografie houby na sociálních sítích.

Speciál houby bannerSpeciál houby bannerZdroj: Deník/Jan LakomýJsou zákonem jmenované houby jediné ohrožené?
Ne. Ochrana hub a míra potřeby jejich ochrany je mezi mykology diskutované téma. Zákonem jmenovaných 46 druhů je podle odborníků jen zlomek těch, které by měly být chráněné. „V roce 2006 byl vydán Červený seznam hub (makromycetů) České republiky, který mapuje ohrožení hub na území republiky v letech 1995 – 2005 na základě herbářových položek a terénních údajů spolupracujících mykologů. Uvedené druhy, celkem 904, jsou zařazeny do kategorií podle stupně ohrožení,“ vysvětlila Česká mykologická společnost. Seznam je výsledkem odborné práce, momentálně ale nemá žádnou právní váhu.

Pozor na houby nejedlé a jedovaté. Lze je zaměnit: