Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE

Vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma ve středu skončil. Jeho pozice zanikla. „Koordinace boje proti vlivům cizí moci bude převedena na národního bezpečnostního poradce, vznikne oddělení strategické komunikace při Úřadu vlády,“ uvedl premiér Petr Fiala. Tomáš Pojar věří v zefektivnění celého systému a soustředí se především na koordinaci boje proti cizí moci.

Tímto krokem premiér otupil ostří kritiky nejen opozice a části veřejnosti, ale také některých vydavatelských domů. Klíma připravoval Akční plán pro boj s dezinformacemi. Uniklé pasáže vyvolaly obavy z cenzury a určování, co je psát dovoleno a co zakázáno. Úzká skupina lidí by třeba určovala, jaká média splňují kritéria objektivní a nezávislé žurnalistiky. Těm by pak vláda dávala granty a dotace.

Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou.
ANKETA: Myslíte si, že současná vláda chce obnovit v Česku cenzuru?

Klíma pro server Seznam Zprávy uvedl: „Podívejte se na web Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, který má rating webů podle toho, jak dodržují etické standardy. Weby, které mají na škále A-B-C hodnocení C, by neměly dostávat státní inzerci.“

Zdroj: DeníkPodle výsledku ankety Deníku se lidé obávají omezování svobody slova. Filozof Václav Bělobradský v zamyšlení v Právu uvedl: „Patetické přetížení kultury vyvolává často potřebu vykázat moci, autoritě a sociálním hierarchiím znovu pevné místo ve společnosti, to obehnat pravdou, láskou a povinnými interpretacemi minulosti, na některé názory pak přišít žlutou hvězdu a vystavit je veřejnému pohrdání.“ Platí to i dnes?

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.