„Rusko nás chce učinit slabými a vydíratelnými a má k tomu dvě mocné zbraně: narušení trhu s potravinami a závislost Evropy na jeho plynu a ropě,“ prohlásil během svého projevu premiér Petr Fiala (ODS).

Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) podle něj zvýšila tempo zadlužování země na rekordní úroveň a pomohla rozpoutat nevídanou drahotu. „Je zde reálná hrozba, že Rusko v následujících týdnech, nebo měsících, otočí kohoutkem a vypne plyn a ropu, aby nám způsobilo co největší problémy,“ varoval.

Jednání vlády, 22. června 2022, Praha. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela
Drahé energie v Česku: Vláda vyčlení na pomoc domácnostem 66 miliard

V této souvislosti Fiala zmínil, že Česko patří mezi zemí, jejichž závislost na Rusku je mimořádně vysoká.  „Ještě před pěti lety jsme zhruba čtvrtinu plynu měli zajištěnu z Norska, tedy z bezpečné západní země. Minulá vláda neudělala nic proto, aby tyto dodávky udržela a zajistila tak energetickou bezpečnost České republiky. Naopak dovolila, abychom se v dodávkách plynu stali téměř stoprocentně závislí na Putinově Rusku. Zdali to byla chyba nebo záměr, těžko dnes soudit,“ pokračoval.

Babiš: Šlo o nepovedenou tiskovku 

Babiš posléze kritiku odmítl a Fialův projev označil za „nepovedenou tiskovku“ čtenou z papíru. „To jsou všechno lži. Lži o inflaci, o zadlužení, o energetické závislosti, o Dukovanech a samozřejmě nezapomněl vzpomenout jméno Andrej Babiš,“ řekl bývalý premiér České televizi.

Česko a jeho vláda má podle Fialy tří základní úkoly: za prvé zabezpečit dostatek plynu na tuto zimu, za druhé odstřihnout se od Ruska a stát se energeticky suverénním státem a za třetí pomoci lidem a firmám zvládnout cenový šok, který je v souvislosti s energiemi čeká v následujících měsících.

V následující topné sezoně chtějí ministři ulevit lidem zavedením takzvaného úsporného tarifu, jenž by jim měl z faktur vymazat část nákladů za energie.
PŘEHLEDNĚ: Komu zlevní elektřina a plyn díky novému státnímu tarifu

Fiala ubezpečil, že Česko má v současnosti rekordní zásoby plynu. „Tuzemská kapacita je naplněna ze dvou třetin. Pokud by tedy došlo na krizový scénář, budeme schopni zabezpečit všechny domácnosti,“ prohlásil. 

Česká vláda chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny. „Součástí naší strategie je, aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny,“ uvedl Fiala. 

Energetické suverenity chce Česko dosáhnout do pěti let. Prioritou bude jádro, podporu bude mít i fotovoltaika a tepelná čerpadla.

Pomoc za 66 miliard korun 

Premiér v projevu připomněl opatření, která dnes vláda přijala. Na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezonu vyhradí 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, jeho přesnou podobu představí až v dalších týdnech. Vláda zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Poskytne také deset miliard korun teplárnám, které zajišťují centrální vytápění, a podporu Fiala v projevu přislíbil i bytovým domům s vlastními kotelnami.

Martin Komárek.
Fiala: Posel zlých zpráv

Fiala zdůraznil, že nárůsty cen energií v příštích měsících nelze kompenzovat všem. „Stát nemá dostatek peněz na to, aby tento nárůst kompenzoval všem a v plné výši. Žádný evropský stát to nedělá. Ale všemi kroky, které jsem zmínil, říkáme zřetelně – nenecháme vás padnout,“ ujistil v závěru mimořádného televizního projevu.