„Pokud máte cca 6min čas, pusťte si to! Je to šokující! SDÍLEJTE, nejde o FAKE!“ stojí v komentáři k videu, které se začalo před časem šířit na globálních sociálních sítích a během léta se objevilo se simultánním překladem do češtiny také na českém Facebooku.

„Vakcíny jsou nebezpečné“

Video obsahuje komentář jisté Jane Rubyové pro internetový televizní kanál StewPetters.tv moderátora Stewa Petterse (protagonisty americké konzervativní mediální společnosti Red Voice Media).

Rubyová cituje jakéhosi Philippa Van Welbergena, jenž je prezentován jako „čtyřicetiletý lékař se zkušeností v Británii“ (ten ale ve videu vůbec nevystupuje).

Zmíněný Philippe Van Welbergen prý začal podle Rubyové zkoumat pod mikroskopem krev svých pacientů očkovaných proti covidu, protože za ním údajně chodili se „stížnostmi a nemocemi v důsledku očkování, které on sám nedoporučuje“. V jejich krevních vzorcích pak měl pod mikroskopem objevit, že do krve pacientů, očkovaných konkrétně vakcínami od Moderny, se dostává „oxid grafenu“, který ničí jejich červené krvinky a vytváří v jejich krvi krevní sraženiny.

Milan Lasica s orchestrem Bratislava Hot Serenaders.
Lasica zemřel po očkování, spojil se s StB. Konspirátoři zneužívají hercovu smrt

„Víme, že tyto injekce, zejména Pfizer a Moderna, jsou příčinou krevních sraženin, které způsobují mrtvice, infarkty, záněty srdečního svalu, pocity slabosti. Když se dostanou do neuronů, tak způsobují neurosvalové onemocnění, jako Guillainův–Barrého syndrom a roztroušenou sklerózu. Chtěla jsem to sdílet co nejdříve,“ prohlašuje dále Rubyová.

Moderátor videa Stew Petters pak ještě dodává, že u lidí se v důsledku přítomnosti oxidu grafenu v očkovacích látkách projevuje prý i „magnetismus“ a že „stále více lékařů věří objevu španělských výzkumníků La Quinta Columna“, kteří měli tento oxid ve vakcínách odhalit. Podle něj je to také důvod, proč výrobci vakcín údajně tají jejich složení.

Tisíce sdílení

Do 18. srpna 2021 dosáhlo toto video s českým překladem jenom na Facebooku zhruba 46 tisíc zhlédnutí. Sdílely je také některé skupiny zastávající nejrůznější konspirační teorie: objevilo se například ve veřejné facebookové skupině „CZEXIT - CzexitCzexit.cz - pro rychlý konec EU členství, vlasteneckou vládu“ s 5,7 tisíce členů nebo na facebookové stránce „Jedna velká LEŽ, Covid 19“ se 3,3 tisíce členů.

Podle webu Na pravou míru provozovaným tiskovou agenturou AFP se informace o údajné přítomnosti oxidu grafenu ve vakcínách rozšířila mezi českými uživateli Facebooku také prostřednictvím dalšího videa, jež natočil pro změnu astrolog Antonín Baudyš, proslulý odmítavým postojem k vakcínám a proticovidovým opatřením obecně. Jeho video ze 7. července 2021 sdílelo podle AFP přes dva tisíce uživatelů.

Globálně se dezinformace o „oxidu grafenu“ dostala ke stovkám tisíc lidí. Realita však vypadá úplně jinak, než jak ji tato dezinformace podává.

Nešlo o žádný vědecký výzkum

La Quinta Columna (španělsky Pátá kolona), kterou zmiňují Petters i Baudyš, není žádnou španělskou vědeckou ani výzkumnou institucí, jde o aktivistickou skupinu zpochybňující existenci koronaviru, která opakovaně šířila dezinformace. Jejím zakladatelem je podle AFP Ricardo Delgado Martín, jenž si u zaměstnance španělské Almerijské univerzity (Universidad de Almería) Pabla Campry objednal průzkum jednoho jediného vzorku vakcíny Comirnaty výrobce Pfizer-BioNTech.

Campra zkoumal pomocí optického i elektronového mikroskopu přítomnost grafenu a jeho oxidů ve vakcíně a porovnával mikroskopické snímky vzorku vakcíny se snímky grafenu převzatými z jiných vědeckých článků. Poté sepsal koncem června 2021 předběžnou zprávu, podle níž výsledek poskytuje „solidní indicii o pravděpodobné přítomnosti derivátů grafenu ve vakcíně Pfizer“.

Almerijská univerzita se od jeho zprávy začátkem července na svém Twitteru distancovala a sám Campra podle AFP připustil, že jeho „závěry nepředstavují žádné institucionální stanovisko Almerijské univerzity“. Jeho zprávu nepublikoval žádný vědecký časopis ani ji nerecenzovali jiní vědci.

Agentura AFP Campru kontaktovala a ten jí 14. července sdělil: „Podle našich zjištění 99% absorpce ultrafialových paprsků nepochází z RNA a její signál je kompatibilní s grafenem. Je však třeba zmínit, že MNOHO DALŠÍCH (zvýrazněno AFP, pozn. red.) látek vykazuje stejný signál. Našli jsme sice mikroskopické důkazy grafenových vrstev, ale k potvrzení přítomnosti těchto struktur budou zapotřebí další důkazy.“

Ostatní vědci to vyvracejí

Výrobce vakcín přítomnost oxidu grafenu popírá. „Oxid grafenu se při výrobě vakcín Pfizer-BioNtech nepoužívá,“ sdělila 8. července AFP Dervila Keaneová, mluvčí společnosti Pfizer. Ani další známé vakcíny proti Covidu, (čínské Sinopharm a Sinovac či ruská vakcína Sputnik V), neobsahují podle oficiálních dokumentů grafen či jeho oxidy.

Pravda není ani to, že by výrobci složení svých vakcín tajili. „Informace o složení vakcín od společnosti Pfizer-BioNTech, stejně jako od výrobců Moderna, AstraZeneca a Janssen jsou veřejně přístupné na webové stránce Evropské lékové agentury,“ uvádí AFP.

Koronavirus SARS-CoV-2
Byl covid vyroben v laboratoři? Vědec ze Sydney představil zajímavou analýzu

Co je vlastně grafen? Jde o nanomateriál, který má antibakteriální a antivirové schopnosti. Mezi jeho vlastnosti patří pružnost, lehkost a vodivost tepla a elektřiny. Podle AFP je sice testován i pro pro léčebné využití včetně vakcín, ale tento výzkum se stále nachází v experimentální fázi a žádný lék ani vakcína s tímto materiálem nebyly schváleny do výroby. „Žádné vakcíny na trhu nejsou založeny na oxidu grafenu,“ uvedl podle AFP 20. července Park Jong-bo, výzkumný pracovník ve společnosti Biographene vyvíjející léky na základě grafenu.

„Kapaliny obsahující grafen mají obyčejně tmavě hnědou nebo černou barvu, zatímco ampulky s vakcínami Pfizer jsou obyčejně bezbarvé nebo lehce nažloutlé. I minimální množství grafenu nebo jeho oxidu by přitom způsobilo, že by roztok ztmavl,“ uvedl ve svém twitterovém vláknu vědec Matthew Diasio, který o grafenu v kapalinách napsal disertační práci a problematice se nadále věnuje.

Takzvaná pandemie je uměle udržovaná při životě. Znovu udeří a důvodem bude očkování, tvrdí Elsa Mittmannsgruberová. Odborníci však její slova odmítají, nabízejí úplně jiné argumenty
Nákaza opět udeří, kvůli očkování, říká dezinformátorka. Odborníci to vyvracejí

Podle polského lékaře Piotra Rzymského z Katedry environmentální medicíny na Lékařské univerzitě v Poznani neexistuje žádný důkaz o tom, že by oxid grafenu byl součástí vakcíny Comirnaty. „Snímek oxidu grafenu byl publikován již v roce 2009. Takovéto srovnání snímků by bylo legitimní pouze v případě, kdyby byly oba snímky pořízené v téže laboratoři za použití kontrolního vzorku obsahujícího oxid grafenu, který byl připraven stejným způsobem jako testovaný vzorek,“ uvedl Rzimski.

Magnetismus z vakcín? Úplná hloupost

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkNesmysl je i to, že by vakcíny způsobovaly u lidí magnetismus, a to prý právě kvůli grafenu. Grafen je magnetický jen za velmi specifických laboratorních podmínek (v ultrasilném vakuu a v přítomnosti zlata) a v přírodních podmínkách své magnetické vlastnosti ztrácí. Videa, na nichž různí lidé zkoušejí dokládat svůj „magnetismus“ tím, že se na různých místech jejich těla drží drobné kovové předměty, nedokládají vůbec nic – takové předměty snadno ulpí na pouhé mastné kůži.

„Tvrzení o přítomnosti grafenu nebo jeho oxidů v RNA vakcíně společnosti Pfizer či v jiných vakcínách jsou nepodložená. Odborníci potvrzují, že studie španělského vědce Campry je naprosto nepřesvědčivá, protože jeho metodika za použití mikroskopu je nedostatečná. Neexistují žádné důkazy o tom, že by se materiály na bázi grafenu nacházely v jakýchkoliv vakcínách, které jsou v současnosti k dispozici na evropském trhu. Alarmující zprávy na sociálních sítích o údajné přítomnosti grafenu ve vakcínách jsou součástí dlouhodobé dezinformační kampaně,“ uzavírá AFP.