Za nové hasičské speciály zaplatí Hasičský záchranný sbor České republiky spadající pod ministerstvo vnitra něco málo přes 392 milionů korun bez DPH. „Cena je včetně volitelného požárního příslušenství a komunikačních prostředků,“ upřesňuje mluvčí automobilky Tatra Trucks Andrej Čírtek. Ta je subdodavatel firmy Kobit, která zakázku vyhrála.

Agresivní řidič - Ilustrační foto
Za problikávání aut či sprostá gesta ať je vyšší trest, navrhují experti

Kopřivnická automobilka pro české hasiče vyrobí nové podvozkové platformy modelové řady Tatra Force v konfiguraci pohonu všech šesti kol. To, že čeští hasiči budou mít speciální vůz od tuzemského výrobce nemusí být překvapením. O kvalitě značky Tatra může svědčit i to, že záchranářská či hasičská vozidla na podobných podvozcích využívá třeba německá armáda, ale také hasičské jednotky spolkové země Braniborsko. „Český i německý trh patří mezi nejnáročnější v Evropě a působí na nich velká a kvalitní konkurence,“ dodává Čírtek.

Hasiči v posledních letech nejenže obměňují hasicí techniku, ale také dovybavují jednotky technikou na zvládnutí mimořádných událostí a technické pomoci. Zásahy u požárů totiž představují jen zhruba 15 procent z celkových zhruba 161 tisíc. V rámci projektu financovaného evropskými fondy nakoupili celou řadu strojů: mimo jiné lesní hasicí speciál v podobě cisternové automobilové stříkačky CAS 15, drony, pásová vozidla pro pohyb ve sněhu či kontejner nouzového přežití, který je uzpůsobený jako úpravna vody.

Nový prototyp vozu Land Rover Defender 110 v úpravě pro službu u policejních a armádních složek představila plzeňská společnost Dajbych, specialista na úpravy terénních vozů.
Podívejte se, jak v Plzni upravili Land Rover Defender pro armádu a policii

„Technika a věcné prostředky byly pořízeny pro jednotlivé kraje a Záchranný útvar HZS ČR s přihlédnutím k tomu, jaká rizika ze změn klimatu v dané oblasti převládají a jaká je jejich stávající vybavenost. Přestože průběžně dochází k obnově techniky, vnitřní dluh na těchto prostředcích dosáhl pěti miliard korun,“ říká generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.

Silné stroje na piráty silnic

Pozadu se „zbrojením“ nezůstávají ani policisté. Zejména se vybavují proti pirátům silnic. K jejich dopadení mají pomoci automobily značky BMW se 333 koňmi pod kapotou. Měli by být v provedení kombi. „V polovině července je plánováno převzetí deseti kusů v policejním provedení a stejné množství v civilním provedení pro silniční dohled,“ upřesňuje mluvčí Policejního prezidia ČR Ondřej Moravčík. Tím kontrakt nekončí. Postupně se má počet silných aut rozrůst až na 70 kusů, 30 bude v civilním provedení.

Bohdanečtí strážníci se pyšní policejním speciálem Dodge Charger V8 5.7 hemi AWD. Ve flotile tak mají dva Chargery, první slouží již přes 12 let.
Jako v Americe. Bohdanečtí strážníci mají auto, které je v Česku raritou

Nyní v červnu by měli policisté obdržet dvacítku motocyklů BMW R1250RT v policejním provedení a stejné množství pro dopravní nehody. „Dále očekáváme v červnu převzetí 12 kusů vozidel Land Rover Defender a 13 vozů značky Toyota Land Cruiser. Vše v civilním provedení,“ doplňuje Moravčík.

V horizontu tří let by pak policisté měli obdržet dalších osm stovek nových vozů pro potřeby pořádkové a dopravní policie. Za nové vozy plánuje ministerstvo vnitra utratit téměř jednu miliard korun.