„Každá pomoc je sice dobrá, ale počet amerických lékařů je natolik bezvýznamný, že vše ukazuje na to, že se jedná jen o ideologickou masku. Z jakého důvodu jsme požádali o pomoc právě USA, která je nejzasaženější zemí na světě s nejvyšším počtem úmrtí? Je to z toho důvodu, že jsme spojenci v NATO nebo je v tom něco více?“ dotazuje se ve facebookové skupině nazvané doslova „HNUTÍ:Na každém životě záleží-All lives matter!“ (citováno včetně chybné diakritiky) bývalý poslanec a člen KSČM Jan Klán, jenž sám sebe označuje za „levicového sociologa, analytika a politika pro 21. století“.

Video Reinera Fuellmicha se na internetu objevuje i s českými titulky, informace v něm obsažené však odborníci označují za lživé nebo zavádějící a zmanipulované
Covid je podvod, hlásá německý právník. Lži šíří i o "podplacených" lékařích

„Proč američtí lékaři přichází až nyní (pokud to schválí parlament). Přeci mohli tady být dávno, než nastal velký problém (tvrdit, že budou v polní nemocnici v Letňanech. nepovažuji za argument)? Z jakého důvodu se čekalo, až se nám situace vymkne kontrole? Že by se použila doktrína šoku a zaúřadoval kalamitní kapitalismus? To znamená, že se společnost musí nejprve řádně šokovat (čísla rostou, lidé umírají) a poté požádat o pomoc spojence, kteří sami kolabují pod náporem nemocných, abychom se minimálně ideologicky podpořili. Nepatřím mezi ty, kdo věří v konspirační teorie, ale jen předkládám otázky, které je nutné si klást,“ prohlašuje Klán.

"Přijíždějí zabíjet"

A bývalá reportérka TV Nova Jana Peterková, která na Youtube provozuje vlastní kanál nazvaný „Jana Peterková Koronavirus - podvod století“, pro nějž sama točí nejrůznější konspirační videa, jež sdílí také na Facebooku, představila 23. října nové video, v němž rovnou tvrdí, že sem přijedou „vojenské gardy z Nebrasky, z Texasu, ze Severoatlantické aliance“ a že jim bude předána moc nad tímto státem.

František Vrabel
Půdu pro dezinformace pomohli vytvořit Rusové, říká odborník František Vrabel

„To znamená, že se to začne řídit jako ve válce. V pandemii je vakcinace povinná. Bude stanné právo. Pokud se nedostavíte k vakcinaci nebo na ni nedovezete vaše dítě, vsadí vás do karanténní sanitky, bude to doprovázet vojenský konvoj a odvezou vás do polní nemocnice. Pokud odmítnete jet, tak vás zastřelí,“ tvrdí ve videu Peterková.

Gardy prý slouží „Deep State“, jehož záměrem je „zredukovat počet lidí na planetě o 70 procent“. „Během 90 dní nás stihnou kompletně zabít tou vakcínou, že buď umřeme hned, nebo do tří let.“

Europoslanec za SPD Hynek Blaško sdílel starou lež. Rozpoutal nenávist

Video dosáhlo během týdne 134 tisíc zhlédnutí a v diskusi pod ním se objevují další a další konspirace, například, že „Novavax má vyrobit miliardu vakcín a testovat se mají na České republice“ nebo že „postavili bunkry na vraždění lidí, i když mají prázdné nemocnice v lese“.

Zdravotnická pomoc

Deník proti fake newsZdroj: DENÍKJsou to pochopitelně nesmysly, česká vláda vyslovila pouze souhlas s pobytem vojenských zdravotníků členských států NATO a EU do 300 osob na dobu 90 dnů, a to za účelem zvládání pandemie Covid-19. Kromě toho ministr zdravotnictví Roman Prymula minulý týden uvedl, že do Česka dorazí tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara jde čistě o zdravotnickou pomoc, sloužit proto budou beze zbraní a pod dohledem českých zdravotníků. Pobyt všech vojáků musí napřed schválit i obě komory parlamentu.