Leden a únor nikdy nepatřily k měsícům, které by hospodským naplnily kapsy. Letošní začátek roku se však u nich zapíše do dějin. A ne zrovna zlatým písmem. S příchodem roku 2024 totiž přišla nová norma, která většinu nápojů, hlavně pak čepované pivo, převedla z nižších sazeb DPH do sazby 21 procent. A prakticky hned se to projevilo nejen na cenovkách samotných provozoven, ale i na skladbě a výběru hostů.

„Občas je to tady jak v kostele. Za prvních pár týdnů sem přišlo asi o třetinu méně hostů, než je obvyklé,“ uvedl hospodský Libor Šíba z restaurace U Zadrobílků v Hradci Králové.

Pivo je v Česku čím dál dražší. Některé hospody mohou zaniknout, varují experti:

Z českého čepovaného piva se stává luxusní zboží. Ceny v hospodách a restauracích rostou
Z čepovaného piva se stává luxusní zboží. Vesnické hospody se bojí o existenci

Pokud už hosté přijdou, dají si méně piv a nevadí jim na stole i jindy opovrhovaný „větrák“, tedy dlouho netknuté pivo. „Ale není to jen pivo. Už jsem zažil, že si lidi k obědu nechají načepovat i limonádu. A místo toho, aby si popřípadě dali další, raději si ji nechají zteplat. I limonády totiž přešly do vyšší DPH a oproti loňsku je jejich cena v průměru o takřka dvanáct procent vyšší,“ řekl garant projektu Moje restaurace a člen Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky Luboš Kastner.

Útrata stejná, méně nápojů

Fakt, že lidé začali chodit do hospody méně než v letech minulých, zaznamenala i společnost Dotykačka provozující online pokladní systémy. „Podle našich dat klesla na začátku ledna návštěvnost hospod a restaurací o šest až sedm procent. Stejné je to i u poklesu tržby. Trendem také je, že lidé utrácejí pořád stejně, ale omezují svou spotřebu. Vyberou si například levnější jídlo, nebo si dají méně nápojů. Ale je to zatím jen odhad,“ přiblížil ředitel Dotykačky Petr Menclík.

Někde milovníci piva za půl litru plzně zaplatí i 79 korun. Podle hospodských za to může vyšší DPH:

Cena piva v českých hospodách a restauracích roste. Někde za plzeň zákazníci dají skoro 80 korun. Jak je to ve vašem kraji? Podívejte se v článku.
Drahé pivo? Ceny plzně letí k 80 korunám. Může za to DPH, shodují se hostinští

S cenami, které reflektují nový vládní daňový balíček, však nehnuly všechny hospody. Podle Kastnera totiž novou sazbu DPH promítla do ceníků zatím jen asi pětina hospod. „Čtyřicet procent pak zvedlo cenu v průměru o dvě koruny a těch dalších čtyřicet procent ještě v brzké době zdraží,“ předpověděl Kastner.

Stejného názoru je i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Je přirozené, že podstatná část hospodských, tedy zhruba dvě třetiny, se zdráhá přenést náklad vyšší daně z čepovaného piva na zákazníky. Provozovatelé restaurací si často raději sníží své marže, neboť se ještě více než jejich redukce obávají ztráty zbývajících štamgastů a hostů obecně,“ poznamenal ekonom.