Z hlediska šíření nákazy v okresech je na tom nyní nejhůře Prachaticko, kde evidují 306 nakažených na sto tisíc obyvatel za poslední týden. Těsně pod 300 nakaženými je pak Vsetínsko. Za celou republiku podle údajů ministerstva připadá na sto tisíc obyvatel za poslední týden 161 potvrzených případů nákazy.

Průměrný počet za celou zemi má být zásadní pro další vlnu zmírňování protiepidemických opatření, například otevření obchodů či návrat dalších dětí do škol. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by epidemie byla zvládnutá při sto případech nemoci covid-19 na sto tisíc obyvatel za sedm dní.

Ilustrační foto
Školákům v Rakousku bude při covid testech stačit kloktat. Proč to nejde v ČR?

V sobotu bylo podle údajů ministerstva v nemocnicích 3158 lidí, z toho 742 ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných je na nejnižší úrovni od poloviny loňského října.

Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu případů covidu-19, počet zemřelých se blíží 29 tisícům. Ke dnešku ministerstvo evidovalo podle aktualizovaných dat 28 962 úmrtí s covidem. Nicméně v poslední době se denní počet zemřelých snížil, od 11. dubna se drží pod 100 za den a od úterý pod 60. Za sobotu ministerstvo uvádí zatím 23 úmrtí, při pozdějších aktualizacích se ale tento údaj většinou zvyšuje.

Koronavirová situace se podle odborníků lepší i díky očkování. V sobotu zdravotníci aplikovali 21 481 dávek vakcíny proti covidu, proti minulé sobotě jich ale bylo přibližně o 3900 méně. Celý týden ale bylo vydaných dávek očkování méně než ten předchozí, kdy bylo každý všední den naočkováno přes šedesát tisíc lidí, ve čtvrtek to bylo dokonce rekordních téměř 72 300 lidí.

Tento týden počty očkovaných přesáhly šedesát tisíc jen dvakrát. Od konce loňského prosince, kdy očkování v Česku začalo, bylo podáno přes 2,8 milionu dávek vakcín. Ukončené očkování má za sebou přes 942 tisíc lidí.

Reprodukční číslo se nezměnilo

Antigenní a PCR testy na koronavirus podstoupilo v sobotu zhruba 38 700 lidí, o téměř deset tisíc méně než o týden dřív. Nakažených mezi testovanými proti pátku přibylo. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, vzrostl k sobotě na 0,47 z pátečních 0,29 procenta.

I když se firma prioritně zaměřuje na poptávku po nanovlákenném respirátoru v Česku, navázala rovněž spolupráci se zahraničními partnery a zhruba 30 procent jejích produktů putuje za hranice. 
Česká firma přinesla světový unikát. Vyrábí nanovlákenný respirátor FFP3

U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl na 9,45 procenta, před týdnem byl ale ještě vyšší. Stejná je situace u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních se zde zvýšil z pátečních 13,7 na sobotních 15,5 procenta.

Takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se k dnešku nezměnilo. Stejně jako v sobotu bylo na hodnotě 0,82. Stále je tak pod hodnotou jedna, jejíž překročení znamená zrychlování šíření nákazy.