Incidenční číslo kleslo podle dnešních údajů ve srovnání s předchozím dnem ve všech regionech. Nejnižší je stále v Karlovarském kraji, kde se dostalo až na pouhé čtyři případy nákazy na sto tisíc obyvatel za týden. Nejvyšší zůstává ve Zlínském kraji s 65 případy.

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, testy potvrdily covid-19 u téměř 1,66 milionu lidí. Za celou dobu epidemie zemřelo k úterku 30 054 lidí s covidem-19. 

Podobně jako počty nakažených v posledních týdnech výrazně klesly i denní počty úmrtí. Ještě na začátku května se pohybovaly až kolem 40, zatímco v uplynulém týdnu už nepřesáhl počet zemřelých za den dvacítku. Množství hospitalizovaných lidí s covidem-19 se snížilo v úterý na 741, a je tak nejnižší od konce loňského září. Pacientů ve vážném stavu je nyní 133.

Pokles reprodukčního čísla

Zpomalování šíření nákazy ukazuje i pokles tzv. reprodukčního čísla, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. K dnešku kleslo reprodukční číslo z úterních 0,73 na 0,71. Na přelomu dubna a května se číslo pohybovalo kolem 0,89.

V úterý kromě počtu nově nakažených kleslo ve srovnání s předchozím úterkem také množství testů. Provedeno bylo zhruba 166 tisíc antigenních a 17 tisíc PCR testů, zatímco před týdnem bylo antigenních testů přes 253 tisíc a PCR testů skoro 25 tisíc. Například u testů prováděných plošně a z preventivních důvodů, které tvoří naprostou většinu všech testů na covid-19, tak podíl pozitivně testovaných zůstal v úterý stejně jako před týdnem na 0,06 procenta.

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, ale podíl pozitivně testovaných mírně klesl z 1,45 procenta za předešlé úterý na 1,38 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, byl pokles ještě výraznější, a to ze 4,99 procenta za minulé úterý na 3,03 procenta.

Očkováno bylo v úterý asi 80 tisíc lidí. To je zhruba o 3000 méně než předchozí úterý, ale počty očkovaných ve statistikách se obvykle dodatečně navyšují po dohlášení všech očkování. Od začátku vakcinace na konci loňského prosince již bylo podáno v Česku 4,82 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo 1,28 milionu lidí. Většinu podaných dávek tvoří vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, u nichž jsou pro plné naočkování potřeba dvě dávky. Do Česka dorazila ve druhé polovině dubna i vakcína firmy Johnson & Johnson, která je jednodávková. Podána byla zatím přibližně 32 tisícům lidí.

Díky zpomalování epidemie vláda od pondělí plně otevřela školy a s omezeními se také po měsících uzavření otevřela kina, divadla nebo koncertní sály. Pro rekreační účely se znovu do provozu vrátily hotely, penziony a další ubytovací zařízení.

Od začátku příštího týdne mohou podle pondělního rozhodnutí kabinetu začít fungovat venkovní bazény a koupaliště a limit počtu účastníků sportovních aktivit, shromáždění či oslav se zvýší na 75 lidí uvnitř a 150 venku. Možné opět budou také skupinové prohlídky památek či muzeí.