Od začátku března se v zemi nakazilo téměř 182 tisíc lidí, z toho asi 75 tisícse už vyléčilo. Aktuálně nemocných je v Česku přes 105 tisíc lidí, většina nakažených má mírný průběh nemoci, počet hospitalizovaných ale roste. Nyní jich je přes tři a půl krát víc než na konci září. Počet pacientů s covidem s těžkým průběhem se ztrojnásobil, v neděli vyžadovalo intenzivní péči 589 hospitalizovaných. Údaje za pondělí zveřejní ministerstvo zdravotnictví dnes vpodvečer.

Koronavirus, ilustrační foto
Roušky budou povinné ve městech i v autě. Prymula oznámil nová pravidla

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

Odborníci uvádějí, že do nemocnic se dostanou asi tři až čtyři procenta nakažených, z nich asi 20 procent bude ve vážném stavu. Doba od diagnózy do vážných příznaků, které hospitalizaci vyžadují, je mezi týdnem a deseti dny. Zdravotnický systém se tak chystá na nápor, nemocnice v celé zemi omezují neakutní péči, rozšiřují počty speciálních lůžek a doplňují personál o mediky. V pražských Letňanech armáda staví záložní nemocnici.

Celkový počet úmrtí se v říjnu více než zdvojnásobil. Jen v uplynulém týdnu eviduje ministerstvo zdravotnictví 425 úmrtí s covidem, nejvíce pacientů - 71 - zemřelo v pátek, v sobotu i neděli bylo obětí přes šest desítek.

Nejvýrazněji se koronavirus v posledních sedmi dnech šířil na Zlínsku, kde na sto tisícobyvatel připadá 798 nakažených. Následují okresy Plzeň-sever se 725 případy a Prostějov se zhruba 720 případy na sto tisíc obyvatel za týden. Relativně nejlépe je na tom Chebsko s 204 nově nemocnými na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

"Roušková" svatba snoubenců Veroniky Kristkové a Matěje Pavlůska na radnici ve Valašském Meziříčí; sobota 25. dubna 2020
Koronavirová epidemie tlumí svatební zvony. Páry opět odkládají sňatky

Kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí od středy v celém Česku zpřísněná protiepidemická opatření. V pondělí vláda rozhodla o dalším rozšíření povinnosti nosit roušky. Od středy bude nutné zakrývat si dýchací cesty i venku v zastavěných oblastech měst a obcí, pokud budou lidé od sebe blíž než dva metry. Roušky budou povinné i v autě, pokud řidič nejede sám nebo se svojí rodinou.