Naposledy si chmatáci dojeli pro neopracované kulatiny do útrob lesa v jihočeské Mladé Vožici na Táborsku. Odtud si od 25. do 27. července odvezli 90 kubíků dřeva. „Neznámý pachatel zamířil na volně přístupnou skládku dřeva na jednom lesním pozemku a odcizil smrkové kulatiny o délce bezmála 12 metrů,“ uvedla jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová. Majitel na odcizeném dřevě stanovil škodu ve výši bezmála 273 tisíc korun.

S nájezdy zlodějů se v poslední době setkávají ve větší míře i ve státním podniku Lesy ČR, které se starají o 1,2 milionu hektarů a patří jim přes 40 procent všech lesů v republice.

Solární panely na rodinném domě, ilustrační foto.
PŘEHLEDNĚ: Čím topit? Přečtěte si, kolik stojí nový kotel či solární panely

„V posledních letech pozorujeme zvyšující se tendenci krádeží dřeva v našich lesích. Zatímco v roce 2019 jsme evidovali škodu kolem jednoho milionu, tak loni už přesáhla miliony dva. Za prvních šest měsíců letošního roku už evidujeme krádeže za více než 1,2 milionů korun,“ informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Nejvíce případů krádeží ze státních lesů připadá na severní Čechy, kde kulminuje kůrovcová kalamita.

Zloději se však nevyhýbají ani lesním porostům ve východních Čechách. Deníku to potvrdil ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán. „Přijedou k nám s kárkou a vezmou si hotové dřevo uložené vedle lesních cest. V okolí města nám pak kradou soušky. Ale obávám se, že se blíží doba, kdy budou zajíždět i do lesa a těžit živé stromy či nám budou brát dřevo ze skládek,“ uvedl Zerzán.

Samovýrobou dřeva lze za topení ušetřit tisíce korun
Samovýrobou dřeva lze ušetřit tisíce za topení. Češi berou lesy útokem

Proti zvyšujícím se krádežím nasazují lesníci do boje i moderní technologii. Například Lesy ČR testují GPS čipy, které dávají do uložených klád a v případě krádeže jsou schopny pozorovat jejich polohu. „Dříví také chráníme před zloději závorami, využíváme fotopasti a mobilní aplikaci, kterou jsme poskytli Policii ČR a v níže je detailní záznam o trase převáženého dřeva,“ popsala Jouklová.

Pokud policisté pachatele dopadnou, hrozí jim za trestný čin krádeže trest odnětí svobody až na dva roky. V případě, že se bude jednat o organizovanou skupinu či újma na majetku bude enormně vysoká, může se pobyt ve vězení protáhnout až na deset let.

Jde to i bez krádeže

Existuje však i legální cesta, jak si přijít do lesa pro levné dříví. Jak už Deník informoval, v poslední době rapidně stoupá zájem o samovýrobu dřeva, kdy si člověk pro palivo jezdí za mírný poplatek přímo do lesa. Tam si jej sám nařeže, naloží a také odveze. A stačí málo. Informovat se u správce nejbližšího lesa a za mírný poplatek si pro dřevo přijet.

Například v Hradci Králové vyjde jeden kubík samovýroby na 200 korun. Pro srovnání: průměrná cena vysušeného dřeva ze skladu se nyní pohybuje u listnatých stromů od 1500 do 2000 korun za kubík. U jehličnanů je to pak kolem tisícovky.