Aktuálně je celé zemi 4525 nemocných. Většina z nich má mírný průběh onemocnění. V nemocnici je teď s koronavirem 137 pacientů, ve vážném stavu je 16 z nich.

Do karantény šlo v Česku od začátku března zhruba 58.600 lidí. Nejvíc jich bylo hned v prvním měsíci, kdy se nákaza covidem-19 v republice objevila, a to zhruba 36 tisíc, vyplývá ze statistiky ministerstva práce. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení je v nařízené izolaci s e-neschopenkou kolem 3200 lidí, z nich víc než třetina v okrese Karviná.

Ilustrační foto.
Rodina z Orlové je uvězněna na chatě na Chrudimsku, přivezla tam koronavirus

Pod stovkou byl denní přírůstek nakažených ve dvou svátečních dnech červencového prodlouženého víkendu, jinak v poslední době přesahoval tuto hranici. Množství odhalených případů souvisí s počtem testů v daném dni, o volných dnech bývá většinou nižší. V pátek jich laboratoře provedly 5281, to bylo nejvíc od 3. června. Podíl nakažených k celkovému počtu testovaných činil 2,71 procenta, podobně jako v předchozích dnech.

Na Karvinsku v Moravskoslezském kraji, které je nyní nemocí nejvíc zasažené, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 108 nových případů na 100 tisíc obyvatel, ráno to bylo o čtyři méně. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými.

Mimořádná opatření hygieniků

Na sousedním Frýdecko-Místecku, kde kvůli nákaze přerušila provoz společnost DEVA, je za posledních sedm dní zhruba 36 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Na Ostravsku je to nyní téměř 18, na Kutnohorsku 40, na Jihlavsku víc než 19 nově nemocných na 100 tisíc obyvatel a například v Praze necelých šest.

Lidé na náměstí v srbském Bělehradě
Další omezení. Po návratu z Černé Hory a Srbska bude třeba test, nebo karanténa

Na Kutnohorsku ve středních Čechách je ohnisko covidu-19 v Církvici, a od půlnoci tam platí mimořádná opatření hygieniků - lidé tam musí nosit roušky ve vnitřních prostorech mimo bydliště, omezeny jsou hromadné akce a zakázány návštěvy v nemocnicích či domovech seniorů. Na Jihlavsku na Vysočině je ohnisko ve Větrném Jeníkově.

Z více než 100 testů na koronavirus, které hygienici v pátek odebrali zaměstnancům jihlavské nemocnice a klientům sociálních služeb, je pozitivní jeden. Podobné množství lidí otestovali dnes, výsledky by měly být v neděli odpoledne. Všechny případy souvisí s ohniskem nemoci covid-19 ve Větrném Jeníkově, řekl Jiří Kos z krajské hygienické stanice.

Ilustrační foto.
Ve vodňanských drůbežárnách se koronavirus nešíří, potvrdily testy

Jihlavský magistrát zavede od pondělí 13. července povinné nošení roušek při vstupu do budov úřadu. Přímo na magistrátu se sice nemoc covid-19 zatím neprojevila, ale nemocná je jedna spolupracovnice města. Radnice tak chystá preventivně další opatření, znovu by mohly být povinné i roušky v MHD, uvedl mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském, kde dosud odhalili 3670 případů koronaviru. V Praze je to o zhruba tisíc případů méně a v nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 211 nemocných. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, úmrtí tam bylo 109. Nejméně zemřelých evidují ve Zlínském kraji, byla tam tři.