"Už jsme zaregistrovali první případy nákazy u osob, které se vrátily z dovolené. Ale jde skutečně zatím o jednotky, nikoli o desítky případů," uvedl Vojtěch.

Konkrétně dva lidé si nákazu přivezli z Chorvatska, za rizikové země označil ministr ještě Bulharsko a Řecko, uvedly Seznam Zprávy. Lidé by při cestách do těchto oblíbených přímořských států měli podle Vojtěcha počítat s tímto rizikem a preventivně se chránit.

Celkem hygienici od vypuknutí nemoci covid-19 v zemi potvrdili 13 148 nakažených a počet provedených testů se blíží 600 tisícům. Vyléčilo se 8229 lidí s nákazou, počet obětí zůstává od čtvrtka na číslu 352. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví k nedělním 17:30.

Podle odborníků se virus v Česku nekontrolovaně nešíří, ve většině okresů se nově nakažení neobjevují, lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. 

Ilustrační foto.
Koronavirus v Kutné Hoře: nakažení jsou tři zaměstnanci Foxconnu, další testují

Počet aktuálně nemocných vzrostl k nedělnímu večeru na 4567. Většina z nich má mírný průběh onemocnění. V nemocnicích je nyní s koronavirem 128 pacientů, zhruba o desítku méně než předchozí den. Ve vážném stavu je 15 z nich.

Pod stovkou byl denní přírůstek nakažených naposledy ve dvou svátečních dnech červencového prodlouženého víkendu, předtím i potom přesáhl tuto hranici. Například v pátek přibylo 143 případů, což bylo v červenci dosud nejvíc. Množství odhalených případů souvisí s počtem testů v daném dni.

Za sobotu jich laboratoře provedly 1985, zatímco v pracovních dnech to bývá i víc než dvakrát tolik. Podíl nakažených k celkovému počtu testovaných byl 2,67 procenta. Tento ukazatel se celý tento týden zatím držel pod třemi procenty.

 

Na Karvinsku v Moravskoslezském kraji, které je nyní nemocí nejvíc zasažené, za uplynulý týden zaznamenali 102 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými, i v dalších zasažených okresech se ohniska objevila v místních firmách.

Během soboty na Karvinsku přibylo 21 nemocných, uvedl na svém facebookovém profilu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). V pátek se počet zvýšil o 36. Čísla za neděli budou známa v pondělí ráno.

Nejvíc nakažených v MS kraji

Na sousedním Frýdecko-Místecku je za posledních sedm dní 37 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Na Ostravsku je to 18, na Kutnohorsku ve středních Čechách 37, na Jihlavsku na Vysočině 22 nově nemocných na 100 tisíc obyvatel a například v Praze a okolí přes pět.

Z více než 100 odběrů, které udělali v sobotu hygienici na Jihlavsku, jsou tři potvrzené případy covidu-19. Hygienici testovali i v neděli, výsledky budou znát v pondělí. Za víkend udělali hygienici stovky testů, nemoc se v regionu lavinovitě nešíří. ČTK to řekl Jiří Kos z krajské hygienické stanice. Hygienici odebrali vzorky zaměstnancům jihlavské nemocnice a klientům sociálních služeb. Všechny případy souvisí s ohniskem nemoci covid-19 ve Větrném Jeníkově.

Dubrovník v Chorvatsku.
K omezení přistoupila další země. Chorvatsko zavede povinné roušky v obchodech

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském, kde od vypuknutí epidemie odhalili 3712 případů koronaviru. V Praze je to o víc než tisíc případů méně a v nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 211 nemocných. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, úmrtí tam bylo 109. Nejméně zemřelých evidují ve Zlínském kraji, byla tam tři. Poslední oběť eviduje ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek, údaje se ale mohou ještě zpětně měnit.

Vláda kvůli příznivému vývoji nemoci v posledních týdnech zrušila většinu plošných opatření. Některá omezení, například nošení roušek či omezení hromadných akcí, platí dál v postižených okresech a v Praze. Opozice tvrdí, že v případě Karvinska stát postupoval pomalu, zmateně a málo efektivně. "Z toho, že máme lokální ohnisko nákazy, nelze dělat fatální závěry o selhání systému," ohradil se vůči výtkám ministr Vojtěch.