Jeden den dovolené rovná se čtyři dny volna. Tak kalkulovala řada lidí při plánování dovolených v souvislosti s tímto čtvrtkem, tedy 28. zářím, kdy se slaví Den české státnosti. V pátek si proto někteří vzali u zaměstnavatele volno.

Před odjezdem na prodloužený víkend by si však měli zkontrolovat stav zásob potravin. Den české státnosti je totiž zrovna svátkem, kdy jsou obchody s prodejní plochou větší než dvě stě metrů čtverečních, tedy hypermarkety či supermarkety i větší samoobsluhy, uzavřené.

Otevřené mohou zůstat prodejny na železničních či autobusových nádražích, letištích, či čerpacích stanicích, a to bez ohledu na velikost prodejní plochy. Nakoupit ve čtvrtek tak bude možné třeba v Albertu u vlakového a autobusového nádraží v Českých Budějovicích a v marketu Billa na pražském letišti a také na hlavním vlakovém nádraží v Praze a Brně. Otevřené mohou zůstat též lékarny.

Rozvážet zboží budou šoféři online supermarketu Rohlik.cz. Podle mluvčí Denisy Morgensteinové mají nákupy doručovat v obvyklém čase, tedy od šesti hodin ráno do jedenácti večer. „Očekáváme, že nárůst zájmu začne už ve středu, kdy se poptávka zvýší zhruba o 20 procent oproti běžným dnům. Asi o třetinu pak bude poptávka vyšší přímo ve čtvrtek,“ doplnila.

Zákon platí od roku 2016

Zákon, který platí od roku 2016, nepřikazuje mít zavřeno všem obchodům. Otevřené mohou zůstat veškeré menší prodejny. Ovšem ty zpravidla mívají rovněž zavřeno. Předpis vznikl v minulosti na nátlak odborářů, kteří požadovali, aby i prodavačky a prodavači velkých prodejen mohli strávit den volna právě jako ti z malých.

Češi i přes ekonomickou nejistotu na dovolených nešetří. Více než polovina se chystá vyrazit na podzimní relax do tuzemských resortů
Polovina Čechů se chystá na podzimní dovolenou. Neodradí je ani vyšší ceny

Češi si v rozlehlejších obchodech nenakoupí ani o měsíc později. Navíc se jim ani nezkrátí pracovní týden. Státní svátek Den vzniku samostatného Československa 28. října totiž vychází na sobotu. Prodloužený víkend si však už nyní lze naplánovat od 17. listopadu, tedy Dne boje za svobodu a demokracii. Ten připadá na pátek.