RESTAURACE

Zákazníci se po týdnech nouzového stavu již nebudou muset spokojit s pivem v plechovce nebo lahvi, ani svůj oblíbený nápoj nebudou muset usrkávat zpod roušky poblíž okénka restaurace. Díky vládou schválenému rozvolňování opatření proti koronaviru budou moci hostinští otvírat zahrádky. 

Lidé ovšem budou muset dodržovat alespoň 1,5metrové odstupy. Výjimku budou mít ti hosté, kteří sedí u jednoho stolu. Před usazením nových zákazníků musí personál dezinfikovat stůl i židle. Hosté mohou využívat toalety podniků. 

Během konzumace jídla a pití odpadá povinnost zakrávat si ústa a nos. 

Někde lidé na pomoc svým oblíbeným lokálům nezapomněli ani v době karantény. Přispívali jejich provozovatelům koupí poukazů. „Vouchery si nakoupili štamgasti, místní i přespolní, kteří k nám chodí a mají nás rádi,“ uvedla Tereza Ziková, provozní mariánskolázeňského Pilsner Urquell Baru. Zavření provozovny zde využili ke zvelebení jejího interiéru.

Do vnitřních prostor podniků si lidé budou moci sednout až od 25. května, kdy to má vláda umožnit.

Andrej Babiš a Jan Hamáček
Nouzový stav skončí 17. května. Roušky by mohly být povinné pouze vevnitř

OBCHODY

Kromě zahrádek restaurací se otevřou i brány dalších obchodů, např. všechny provozovny v nákupních centrech. Rovněž provozovny nad 2500 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodních center.

Všichi ale musejí dodržovat hygienická opatření. „Řídíme se doporučením vlády, takže by lidé měli dodržovat dvoumetrové odstupy a vstupovat do prodejny s rouškou,“ řekl mluvčí Galerie Šantovka v Olomouci Juraj Aláč. Kromě stojanů s dezinfekčními prostředky u vstupů provozovatelé počítají i s dezinfekcí toalet speciálním nástřikem využívajícím technologii nanočástic.

Lze si zkoušet i oděvy a obuv. Oblečení si však poté po dobu 24 hodin nebude smět zkoušet nikdo jiný. Obchodník musí zamezit po tuto stanovenou dobu opětovnému vyzkoušení.

ŠKOLY

Žáci a studenti posledních ročníků se po dvouměsíční pauze mohou vrátit do základních, středních a vyšších odborných škol. Podle rozhodnutí vlády o uvolnění opatření proti koronaviru se tak mohou připravovat na přijímací, maturitní a závěrečné zkoušky. Tvořit mohou nejvýše patnáctičlenné skupiny. Školy ale budou fungovat nejednotně. Do některých budou moct žáci docházet každý den, v dalších méně často. Někde bude zřejmě výuka pokračovat jen na dálku

V maximálně patnáctičlenných skupinách je ode dneška možná i výuka na základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky. Svou činnost mohou obnovit rovněž školy při dětských domovech se školou nebo při výchovných a diagnostických ústavech a v omezené míře pro nanejvýš 15 dětí i střediska volného času.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a epidemiolog Roman Prymula
Přijdou další vlny. Nasvědčuje tomu hned několik skutečností, říká Prymula

Od pondělí 11. května se režim vysokých škol může rozšířit na aktivity pro 15 lidí. Provoz škol to ale zřejmě příliš neovlivní, jelikož na některých již skončil semestr a na dalších skončí v nejbližších týdnech. Výuka i další činnosti v nich pokračují na dálku.

Například v Praze se dnes začínají otevírat také školky, které sice vláda plošně nezavřela, ale jejich provoz v březnu přerušili zřizovatelé s ohledem na doporučení ministerstva školství. Mezi prvními obnovují provoz mateřinky v Praze 12, Lysolajích nebo v Suchdole.

Další rozšíření provozu škol se očekává od 25. května, kdy by měly základní školy v omezené míře obnovit provoz pro mladší školáky. S úplným znovuotevřením škol do konce školního roku už vláda nepočítá.

KADEŘNICTVÍ

I kadeřnictví se otevírají dnes za přísných hygienických pravidel. Provozovatelé kadeřnioctví či barber shopů musejí mít kromě roušky zároveň druhou ochranu dýchacích cest, tedy ochranný štít. (platí i pro pedikúru, manikúru). Mezi zákazníky musí být prostor alespoň dva metry. 

Kadeřníci si musejí po výkonu dezinfikovat ruce, pokud používají rukavice, vyhodit je a použít u dalšího klienta nové. Stejné podmímky platí i pro pedikúru, manikúru.

Koronavirus - Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Jak vláda pomůže firmám? A jak postupuje projekt chytré karantény?

HRANICE

Dnes začínají současně pro všechny fungovat hraniční přechody, které zatím slouží pouze pendlerům a kamionům. Rovněž se zpřístupní vybrané přechody pro železniční dopravu.

Od pondělí bude možné na místech, která dnes v čase od 5:00 do 23:00 fungují pouze pro pendlery a nákladní silniční dopravu, překračovat hranice všem kategoriím cestujících.

Do Česka mohou vstoupit občané zemí mimo Evropskpou unii. Musejí se ale prokázat negativním testem na koronavirus a zároveň musejí prokázat, že účel návštevy je nezbytný kvůli sezonním pracím či zaměstnání v některých oborech.

SOCIÁLNÍ SLUŽBY

Otevírají se nízkoprahová zařízení pro děti a mládež (NZDM) a sociálně akvizitačních služeb (SAS) pro rodiny s dětmi. V bezkontaktní formě budou moci v terénní formě fungovat i sociálně aktivizační služby také pro seniory a osoby se zdravotním postižením.

POSILOVNY, SVATBY, MŠE

Na své si přijdou i sportovci. Otevřeny už jsou i fitness a posilovny. Není však možné využívat sprchy a šatny, pouze toalety. 

Povoleny už jsou ve venkovních i vnitřních protorách svatby s účastí nejvýše ve stejný čas 100 osob. Totéž platí i pro bohuslužby.

MUZEA A KINA

Muzea a galerie musejí zajistit u vstupu možnost dezinfekce rukou a vyčlenit každému návštěvníkovi alespoň deset metrů čtverečních plochy tak, aby byly zaručeny bezpečné rozestupy.

V kinech a divadlech bude obsazována každá druhá řada, diváci budou sedět nejvýše dva vedle sebe a od jiných lidí je oddělí jedno volné sedadlo. Konzumace nápojů ani potravin nebo jejich prodej zatím nebude možný.

ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU
Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz