Do fotbalového klubu vstoupil čtyřiatřicetiletý podnikatel Patrik Hořeňovský už loni. Po roce rozkoukávání nyní přichází s odvážným plánem. Chce z královéhradecké Slavie udělat konkurenta pro FC Hradec Králové v mládeži i v mužích.

Proč jste se vůbec rozhodl do Slavie Hradec Králové vstoupit?
Loni mě můj kamarád požádal, jestli bych nechtěl klub sponzorovat. Domluvil jsem si schůzku s tehdejším předsedou oddílu a zjistil, co všechno to obnáší. Nechtěl jsem být totiž pouze sponzor, ale chtěl jsem přímo řídit chod klubu. Zjistil jsem, že to není tak obtížná věc a rozhodl se, že tedy do klubu vstoupím. Mojí podmínkou bylo, že začneme fungovat jako skutečný fotbalový klub a nikoliv jen jako fotbalový kroužek. V Hradci Králové je totiž velký problém v tom, že fotbal kromě FC Hradec Králové nikdo nedělá pořádně.

Co je cílem celého projektu?
V blízké budoucnosti se chceme stát velkým konkurentem pro FC Hradec Králové. Na jejich úrovni můžeme být reálně za tři až pět let. Chceme být alternativou pro hráče, trenéry a sponzory, kteří se neztotožňují s tím, jak se to v FC Hradec Králové dělá. Myslím si totiž, že kvalita FC Hradec Králové neodpovídá tomu, kolik peněz do klubu město investuje.

Našel jste pro svůj plán mezi královéhradeckými kluby nějaké spojence?
Když jsem o svojí vizi začal mluvit, tak mě oslovil předseda Olympie Hradec Králové Jiří Štěpánek. Sám měl podobnou vizi delší dobu, ale nenašel žádného partnera, který by se s ním do toho pustil. Rozhodli jsme se proto spojit síly. Později se k nám přidala Malšova Lhota a nyní jednáme také s Novým Hradcem Králové.

close Patrik Hořeňovský. info Zdroj: archiv zoom_in Už dříve se mluvilo o tom, že se s klubem chcete stát velkou rybou v mládeži. Je to pro vás stále hlavní kategorie?
Seriózně chceme být brzy konkurencí i v mužské kategorii. Ale mládež je pro nás nesmírně důležitá. Všechny mládežnické oddíly pod hlavičkou Slavie Hradec Králové by měly mít kolem 260 hráčů. Určitě je to víc, než má v současnosti FC Hradec Králové. Nejnadanější děti budou hrát na Slavii ve vyšší soutěži, ty další v souklubí, které ponese název třeba FC Malšova Lhota - FC Slavia Hradec Králové. Fungovat by to mělo jako určitá farma pro Slavii Hradec Králové. Chceme získat všechny nejvyšší mládežnické soutěže v zemi a vytvořit základnu pro talenty z celého kraje.

Může v takovém případě vůbec ještě fungovat v mládeži nějaká spolupráce s FC Hradec Králové?
Ta spolupráce je nyní vždycky jednostranná. Kdekoliv se v našem kraji objeví talentovaný hráč, tak FC Hradec Králové přijede a toho kluka si odvede. Naopak vám nikdy kvalitního hráče nevrátí. My to chceme změnit a ukázat rodičům, že tím, že dají své dítě na druhý břeh Orlice, si nijak nepomůžou. Budeme mít minimálně stejně kvalitní trenéry i zázemí, to prostředí chceme vytvořit ještě lepší.

Jaké jsou ambice mezi dospělými? Je opravdu reálně hrát během několika let druhou ligu, když teď působíte pouze v krajském přeboru?
V mužích by se měla spojit mužstva FC Slavia Hradec Králové a FC Olympia Hradec Králové, rádi bychom už od příští sezony získali vyšší soutěž. Jednáme s několika kluby, kvůli koronaviru mnoho z nich neví, zda budou mít pro příští sezonu dost financí. Máme ambici startovat minimálně v divizi, případně i v České fotbalové lize. Jasno bude nejdéle začátkem srpna.

close Ilustrační fotografie. info Zdroj: Lubomír Douděra zoom_in Máte pro svůj projekt zajištěnou i dostatečnou finanční podporu?
Jednáme s mnoha sponzory a podnikateli z Hradce Králové a okolí. Řada podnikatelů má ráda fotbal, sponzorovali nebo ještě stále sponzorují FC Hradec Králové, ale nechtějí jim už dál dávat peníze, protože se jim nelíbí směr, kterým tento klub jde. Naše myšlenka, kdy chceme stavět klub na mladých hráčích z Královéhradeckého kraje, se jim zamlouvá daleko víc. Nemůžu ale zatím nikoho jmenovat, protože smlouvy se budou podepisovat až ve chvíli, kdy bude jasné, jakou soutěž budeme na podzim hrát. Pro některé sponzory bychom byli zajímaví až od divize nebo České fotbalové ligy.

Jste tedy přesvědčený o tom, že projekt nezkrachuje na nedostatku peněz dřív, než se na vysněnou sportovní úroveň stihnete dostat?
Pro mě je tohle mnohem levnější varianta než vstup do FC Hradec Králové, o kterém jsem dříve také uvažoval. Když jsem ale zjistil, jaké tam jsou peripetie, a že polovina radních ani nemá zájem ten klub prodat, tak jsem se rozhodl, že se raději pokusím vystřelit nahoru svoji Slavii. Město dává do FC Hradec Králové asi 40 milionů ročně a než se dostaví stadion a tým bude moct hrát první ligu, bude to trvat minimálně tři roky. Tak jsem si spočítal, že bych do klubu musel dát minimálně 120 milionů a stále bych hrál druhou ligu. Divizi můžu hrát s rozpočtem 1,5 milionu, v České fotbalové lize do 5 milionů a druhou ligu třeba s 20 miliony. Jsem schopen se dostat do druhé ligy za třetinovou částku, než bych musel investovat do FC Hradec Králové. Chceme ukázat městu, že se dá dělat zhruba stejná sportovní kvalita za mnohem méně peněz.

Na jakém hřišti bude tým nastupovat?
Nejlepší týmy v kategoriích 7 až 15 let budou hrát na Slavii. Dorosty a A tým mužů budou hrát na Olympii.V současné době se připravuje rekonstrukce budov v areálu na Olympii tak, aby odpovídaly standardům České fotbalové ligy.

Jak budete postupovat ve chvíli, kdy by se vám podařilo uspět a postoupit třeba za tři roky do druhé nejvyšší české soutěže?
Doufám, že v Malšovicích už bude tou dobou nový stadion. Když docílím se Slavií Hradec Králové druhé ligy, tak jsem přesvědčený, že i mně ho město pronajme a nechá nás tam hrát. Když už ho za takové peníze postaví, budou určitě chtít, aby byl co nejvíce využívaný a radnice získala co nejvíce peněz z pronájmu. No a pokud bychom postoupili do druhé ligy dříve, než bude stadion postavený, byli bychom schopní upravit pomocí mobilních tribun areál na Slavii (v Orlické kotlině) tak, aby splňoval licenční podmínky pro druhou ligu.

Je tedy vaším cílem stát se v budoucnu hradeckou fotbalovou jedničkou?
Nemáme zájem na tom, aby FC Hradec Králové zanikl. Pokud bychom se dostali do druhé ligy a nenašel by se do té doby kvalitní nový vlastník FC Hradec Králové, tak bychom naší aktivitou rádi přesvědčili město, že fotbal dělat umíme a rádi bychom ty dva kluby sjednotili v jeden velký, který by mohl být konkurenceschopný i mezi elitou.