Jak říkají mnozí lídři kandidátek, není možná důležitějších voleb, neboť dění na unijní úrovni bezprostředně ovlivňuje život každého Čecha, Moravana a Slezana. Přijaté směrnice se týkají energií a různé podpory jejich zdrojů, emisních povolenek, elektromobility, migrace a hlavně bezpečnosti. A europoslanci budou mít také značný vliv na to, jak se bude Unie dál stavět k Putinově agresi a pomoci Ukrajině, eventuálně k mírovým jednáním.

Otázka týdne: Má Česko uznat stát Palestina, jako to udělají Norsko, Irsko a Španělsko? Vyjádřit svůj názor můžete v anketě na konci článku.

Neuralgickým bodem bude i postoj k Izraeli a jeho vojenské operaci v Gaze. V této záležitosti se pohled evropských států velmi liší, jak ukázalo rozhodnutí Španělska, Irska a Norska (to není členem EU) uznat stát Palestina.

Premiér Petr Fiala uvedl, že takový akt nemá smysl, když „není jasné, kdo a na jakém území ji představuje“.

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE.

Může tento spor ohrozit souzvuk v Unii? A čím se projeví v její další pětileté periodě fakt, že v Nizozemsku bude součástí vlády krajně pravicová a protievropská Strana pro svobodu Geerta Wilderse? Jak to ovlivní záměry Green Dealu a bude se měnit schválený migrační pakt?

Premiéra Petra Fialy se v pravidelné debatě zeptáme ve čtvrtek v 11.15 jen na Deník.cz.


Nahrává se anketa ...

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.