"I zde platí, že povinnost nošení roušek zůstává o přestávkách a ve společných prostorách," uvedl Plaga. Zlínský, Jihočeský a Liberecký kraj byly posledními kraji, kde bylo minulý týden takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden na 100 tisíc obyvatel, nad hodnotou 30.

Epidemická situace se tam ale zlepšila. V Jihočeském kraji je 26, v Libereckém 20 a ve Zlínském 15,2. To je jen o jednu desetinu víc než v Praze, kde od minulého týdne roušky ve školách povinné nebyly. V Plzeňském kraji je v současné době dokonce více, na 100 tisíc obyvatel je týdenní průměr 16,2. Celostátní průměr k dnešnímu dni je 13,2.

Hudební festival Šance pro kulturu se na Výstavišti konal v úterý 11. května 2021.
Nová opatření v kultuře. Venku může být až 5000 lidí, uvnitř 2000

Nová pravidla stanovilo ministerstvo školství také pro testování na vysokých školách. Plaga napsal, že nově bude stačit PCR test starý nejvýše sedm dní nebo potvrzení či čestné prohlášení o antigenním testu nejdéle před 72 hodinami.

"Pravidla na VŠ tak budou stejná jako v jiných oblastech," uvedl Plaga. Na vysokých školách v současné době neprobíhá výuka, mají zkouškové období.