Loni se podle statistik do boje s alkoholem zapojilo šest procent dospělé populace. Ze statistik Státního zdravotního ústavu vyplývá, že zhruba 28 procent dospělých konzumuje alkohol umírněně, nebo abstinuje. 53 procent dotázaných pije alkohol s nižším rizikem. A 18,6 procent našich spoluobčanů se pohybuje za hranicí vysoce rizikového pití.

Magazín Víkend.Zdroj: DeníkPití alkoholu je takzvaně škodlivé, pokud má za následek zdravotní problémy, které lze prokázat cíleným lékařským vyšetřením a kterých si je často i sám konzument vědom. U lidí, kteří spadají do kategorie „škodlivé pití“ se častěji objevují i sociální a rodinné problémy, a často také problémy v práci nebo nezaměstnanost. Z hlediska zdravotních komplikací i sociálních dopadů je pak nejrizikovější skupina „problémových konzumentů“. Nejde jen o poruchy vyvolané alkoholem, jako je třeba závislost, ale často o úrazy, dopravní nehody nebo agresivní chování.

A jak se vlastně člověk stává alkoholikem? „Na to, neexistuje univerzální recept, ale vždy jde o kombinaci mnoha okolností. Zásadní roli hraje genetika a obecně celková biologická výbava člověka, která nás vzájemně dosti odlišuje, více, než si lidé připouštějí. Nicméně pak nastupuje rodina, výchova, sociální okolnosti, samozřejmě psychologická výbava a to, v jaké společnosti se pohybujete. Celé je to pak ovlivněno věcmi, jako jsou například traumata, deprese, situace v zaměstnání, partnerském a rodinném životě a tak dále. Obecně ale platí, že spokojení a šťastní lidé, žijící normální život rozumným způsobem, jsou ohroženi méně,“ popisuje vlastní zkušenosti Michal Miovský.

Pokud ještě váháte, jestli vyzkoušet měsíc na suchu, pak vězte, že sonda mezi cca 300 registrovanými účastníky v roce 2019 ukázala, že celý měsíc vydrželo bez alkoholu až 90 procent z nich a tři měsíce po akci 52 procent hlásilo, že ještě v květnu pije alkohol méně než před únorem a 12 procent vydrželo nepít vůbec až do května.

Více informací si přečtěte v sobotním magazínu Víkend, který je součástí regionálních Deníků.

V magazínu Víkend se dále najdete:

* Dobrý spánek s Deníkem: Copak se ti v noci zdálo?
* Gastronomie: soutěžte s námi o večeři pro dva dle Maurerova výběru
* Více soutěží a křížovek o hodnotné ceny

Předplaťte si Deník s přílohou Víkend již od 76 Kč měsíčně - (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.