Zatímco v květnu roku 1948 bylo v Čechách a na Moravě okolo 13 500 řeznicko-uzenářských provozů, dnes jich je jen zlomek. Podle dat Státní veterinární správy je nyní v České republice 2752 zpracovatelů živočišných produktů se zaměřením na řeznickou profesi. A jak ubývají provozovny, ubývají i studenti se zájmem o tuto práci.

„V posledních letech zájem o učňovské obory spíše klesal a ani řezníci a uzenáři nejsou výjimkou,“ potvrzuje technolog rodinné firmy MASO-PROFIT František Kopal.

Podle pojišťoven by zdražení nejvíce měli především pocítit řidiči s častými karamboly
Povinné ručení zdražuje. Zkuste i neveřejné nabídky, říkají poradci

Podle odhadů odborníků u nás nyní chybí zhruba pět tisíc řezníků. „Roční počty vyučených tento deficit v současném stavu nemohou vyrovnat. Celý obor zpracování masa tak drží především generace dnešních čtyřicátníků. Svou roli hraje také pokračující automatizace,“ dodal Kopal. V republice se přitom tomuto oboru stále mohou vyučit žáci na čtyřiadvaceti školách.

Minimální zájem o obor 

Zájem o obor řezník-uzenář je ale minimální a ze škol jich vyjde jen pár desítek ročně. Ví to i mistr a učitel z Ústí nad Labem Jan Málek. Ten se snaží propagovat obor v populárním youtubovém pořadu Mistr Málek. „Obávám se, že se opravdu nad naším řemeslem smráká a pokud se nestane nic zásadního, bude to konec. Sám si pamatuji, že když jsem začal v roce 1995 učit, tak jsme tu měli dvě třídy řezníků. Teď jsme rádi, když se jich přihlásí deset,“ uvedl Málek.

Na řezníka a uzenáře se typicky učí děti rodičů, kteří už v oboru působí a například provozují vlastní řeznickou prodejnu. Sám Málek pak za úpadkem tohoto řemesla sleduje dva trendy.

Ilustrační foto.
Ceny obilí kvůli válce skokově rostou. Zásoby máme, uklidňují pekaři

Jedním z nich je hon škol za penězi, kdy se přetahují o žáky a jako bonus mnohdy nabízejí maturitu. Mnoho žáků však na maturitní obor nemá a nakonec skončí před maturitou a jen s vysvědčením ze základní školy. „Dalším faktorem je vymírání vesnic, kdy lidé už nemají doma na dvorku prasata a další zvířata. Dřív je měl doma prakticky každý a řezník byl populární. Teď jsme opravdu rádi za to, když ročně nabereme deset žáků. Díky bohu za to,“ dodal Málek.