"Evakuační proces je pomalý, protože je riskantní a protože nechceme žádné střety se členy Tálibánu nebo s civilisty mimo letiště,“ řekl činitel, který nechtěl být jmenován. Západní státy se přitom při panujícím chaosu na kábulském letišti snažily v předchozích dnech tempo přepravy urychlit, poznamenal Reuters.

Tálibán, jehož ozbrojenci na kábulském letišti kontrolují přicházející lidi, odpovědnost za problémy odmítá. Nejmenovaný představitel povstalců agentuře řekl, že za chaos na letišti v Kábulu, obléhaném tisíci lidí, kteří se zoufale snažili uprchnout, hnutí odpovědné není. "Západ mohl mít lepší plán na evakuaci," poznamenal.

Generál Petr Pavel
Afghánistán, růžové brýle politiků a naděje, která není strategie

Podle tohoto představitele Tálibán chce připravit nový model vlády v Afghánistánu během několika následujících týdnů. Připustil zprávy o tvrdých zásazích tálibů proti protestům a o mstách páchaných na činitelích svrženého režimu.

"Slyšeli jsme o některých případech brutality a zločinů proti civilnímu obyvatelstvu. Pokud tálibové dělají tyto problémy proti zákonu a pořádku, budou vyšetřováni," řekl agentuře tento činitel . "Chápeme paniku, stres a úzkost. Lidé si myslí, že nebudeme zodpovědní, ale nebude tomu tak," ujišťoval.