USA obviňují Čínu, že informovala příliš pomalu a způsobila tak rozšíření viru po celém světě. Prezident Donald Trump WHO obvinil, že je pod čínským vlivem, a vypověděl spolupráci s touto organizací. Čína obviňování ze zadržování informací popírá.

Jak uvedla agentura DPA, z původní, dubnové, verze zprávy WHO o vývoji pandemie se dalo soudit, že čínské úřady o výskytu nákazy informovaly už loni 31. prosince. Z aktualizace je ale zřejmé, že ten den zveřejnily tiskovou zprávu wuchanské zdravotnické úřady, ne Peking.

Odběr vzorků na koronavirus v USA
USA opět ohlásily přes 50 tisíc nových nakažených. Brazílie má 1290 úmrtí

Výkonný ředitel WHO Michael Ryan řekl, že takový postup není neobvyklý a často národní instituce nejprve ověřují zprávy z provincií.

Zápal plic neznámého původu

Aktualizovaná chronologie WHO uvádí, že sekce WHO působící v Číně upozornila 31. prosince na případy "virového zápalu plic", když o tom našli její pracovníci sdělení na webové stránce wuchanské zdravotní komise. Téhož dne se k informační službě WHO dostalo tiskové sdělení mezinárodní epidemiologické sítě ProMed, která má sídlo v USA. Také v něm se hovořilo o případech "zápalu plic neznámého původu" ve Wu-chanu.

WHO pak dvakrát po sobě - 1. a 2. ledna požádala o informace čínské úřady, které odpověděly 3. ledna. Ryan řekl, že země mají na ověření lokálních údajů 24 až 48 hodin. S příslušným pracovníkem WHO v Číně se podle něj státní čínské úřady spojily okamžitě.

Zleva český premiér Andrej Babiš, maďarský premiér Viktor Orbán, polský prezident Andrzej Duda, polský premiér Mateusz Morawiecki a slovenský premiér Igor Matovič na summitu V4 ve Varšavě
Čerpání z fondu obnovy musí být flexibilní, shodli se lídři V4

Koronavirus se celosvětově potvrdil dosud u více než 11 milionů lidí, s covidem-19 zemřelo 525.470 pacientů. Vůbec nejpostiženější jsou USA, kde je téměř 2,8 milionu nakažených a přes 129.000 mrtvých. Trump dočasně vypověděl americké finanční příspěvky WHO a v květnu ukončil spolupráci kvůli vlivu, který na ni má Čína. WHO obvinění z toho, že podléhá Číně, odmítá.