"Úplně první fázi pandemie máme za sebou," zhodnotila dosavadní vývoj na tiskové konferenci v Berlíně šéfka německé vlády, podle níž je ale jasné, že spolková republika se s nákazou bude potýkat ještě dlouho. Německo nyní registruje kolem 700 až 1000 nových infekcí denně, zatímco před měsícem jich bylo někdy i 6000. "Vývoj infekčních čísel je velmi dobrý, umožňuje učinit další kroky," konstatovala Merkelová.

Muž v roušce prochází kolem znaku eura před sídlem Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem, 5. května 2020.
Koronavirus v Evropě: Tempo růstu počtu nakažených v Rusku nepolevuje

Kancléřka se dlouho snažila opatření v boji proti koronaviru se spolkovými zeměmi koordinovat, tento týden ale některé z nich daly jasně najevo, že půjdou vlastní cestou. Bavorsko, Dolní Sasko i další spolkové země oznámily dalekosáhlá uvolnění, aniž by vyčkaly dnešní koordinační videokonference, která tak v mnohém jen posvětila již avizované kroky.

Patří mezi ně třeba otevření všech obchodů za dodržení zásad hygieny a dostatečného odstupu. Dosud byly v části spolkových zemí otevřené jen obchody o velikosti do 800 metrů čtverečních. Knihkupectví, prodejny aut a kol mohly už v dubnu v celém Německu otevřít bez ohledu na velikost.

Dnešní dohoda počítá i se zrušením opatření, které zakazovalo setkávání více než dvou lidí na veřejnosti, pokud nebyli členy stejné domácnosti. Nově se mohou scházet i členové dvou různých domácností, tedy například dva páry nebo dvě rodiny. Toto opatření má platit do 5. června.

Fotbalové soutěže se znovu rozehrají. Bez diváků

Možný bude znovu bezkontaktní sport pod širým nebem, při němž se hráči nebudou přibližovat na méně než 1,5 až dva metry. Nutné je zároveň dodržovat hygienické předpisy, zejména při používání společného sportovního vybavení. Jednodušší mají být do budoucna návštěvy v nemocnicích a pečovatelských zařízeních.

Německá vláda povolila od druhé poloviny května také rozehrát bez diváků dvě nejvyšší fotbalové soutěže v zemi, které přerušila pandemie nového koronaviru. Přesný termín, odkdy se znovu začnou bundesligové zápasy hrát, určí vedení ligy.

Koronavirus v Itálii - Ilustrační foto
Tragická bilance v Itálii. Bergamo hlásí kvůli viru šestkrát vyšší úmrtnost

Odpovědnost za další zmírňování karanténních opatření budou mít především spolkové země, z nichž některé už počítají i s tím, že v květnu otevřou restaurace a hotely. Merkelová o tom chtěla jednat výrazně později. Země však mohou i v této otázce postupovat podle svého.

Zároveň ale zemští politici dnes souhlasili s tím, že pokud v některém z okresů či měst počet nově infikovaných za sedm dní přesáhne 50 případů na 100.000 obyvatel, přijmou tvrdší opatření. Jen na nich ale bude, jaká konkrétně.