Datum, kdy královna zemřela na zámku Balmoral, by v plánech operace tradičně měl být dnem D, či dnem D+0. Pozdní načasování oznámení jejího úmrtí (ve čtvrtek kolem půl sedmé večer) však zahájení Operace Londýnský most posunulo o jeden den, zejména proto, aby bylo možné provést veškerá složitá opatření.

Pondělí 12. září

Král a královna choť se vydají do Westminster Hall, kde se sejdou obě komory parlamentu, aby vyjádřily soustrast nad úmrtím královny. Karel III. přednese projev a poděkování.

Ve 13:45 (SEČ) přiletí král a královna choť na letiště v Edinburghu a odcestují do paláce Holyroodhouse.

Král provede inspekci čestné stráže a poté bude lordem proboštem přivítán ve svém „starobylém a dědičném skotském království“. Tam také symbolicky převezme klíče od města Edinburgh.

V posledních letech je královna Alžběta II. známa svými barevnými kostýmy a ladícími klobouky.
Británii na pohřeb Alžběty připravila Operace Londýnský most. Vše je naplánováno

V 15:35 SEČ se král po obřadu předání klíčů připojí k průvodu s královninou rakví do katedrály svatého Jiljí. Rakev bude do katedrály vnesena se skotskou korunou na vrcholu.

„Jedná se o specifickou skotskou korunu, narozdíl od té, se kterou byla Alžběta II. korunována. Je to symbol skotského národa, který je uchováván na Edinburském hradě,“ řekl královský komentátor Sky News Alastair Bruce.

Rakev s ostatky královny Alžběty II. bude v katedrále a veřejnost bude její památce moci vzdát hold později během dne.

Ve čtyři hodiny odpoledne středoevropského času se král a královna choť v doprovodu dalších členů královské rodiny zúčastní bohoslužby s modlitbou a rozjímáním za královnin život právě v katedrále svatého Jiljí. Král poté přijme prvního ministra skotska v Holyroodhouse.

Truchlící si budou moci prohlédnout královninu rakev od 18 hodin (SEČ). Místo bude přísně kontrolované a budou zde platit pravidla pro používání mobilních telefonů. Fotografování i nahrávání bude přísně zakázáno.

Lidé, kteří se rozhodli vzdát královně hold, byli již předem varováni, že vzhledem k očekávanému zájmu je čekají dlouhé fronty. Podle úředníků je potřeba počítat s několikahodinovým stáním. 

V 18:40 (SEČ) přijme král Karel III. a královna choť kondolenci, kterou ve skotském parlamentu předloží první ministr, poté se zúčastní recepce.

Královský spolek lukostřelců, který ve Skotsku spadá pod královskou stráž, pronese královskou zdravici. Později večer se bude král v doprovodu členů královské rodiny, účastnit vigilie (nočního bdění) v katedrále svatého Jiljí.

Úterý 13. září

V úterý v šest hodin odpoledne středoevropského času odveze pohřební vůz rakev na edinburské letiště. Odtud rakev, společně s královsku princeznou Annou, poletí téměř hodinu na letiště Northolt u Londýna. Odlet ze Skotska a přílet do Anglie uctí čestná stráž.

Královna ve skeči s oblíbenou postavičkou medvídka Paddingtona.
Šprýmařka Alžběta II. Královna Britům dokázala, že je i zdatnou herečkou

Státní pohřební vůz odveze královninu rakev do Buckinghamského paláce. Rakev bude umístěna uprostřed tanečního sálu, aby jí členové královské rodiny mohli vzdát hold a pomodlit se za ni.

Očekává se také, že proběhne zkouška průvodu s rakví do Westminsterského paláce. Král s královnou chotí navštíví v úterý Severní Irsko.

Středa 14. září

Na rakev bude položena koruna britského impéria a květinový věnec.

V 15:22 (SEČ) bude převezena v průvodu na dělovém voze z Buckinghamského paláce do Westminsterského paláce, přičemž král a další členové královské rodiny, stejně jako zaměstnanci královského dvora, půjdou za ní. Jeden z vysokých úředníků paláce uvedl, že tento tichý průvod bude „relativně malý a osobní“.

Britská královna Alžběta II. a tehdejší princ Charles, dnes britský král Karel III.
Pohřeb Alžběty II. bude nevídaný. Boj o jméno Karel je zbytečný, říká Forejt

Rakev dorazí do Westminsterského paláce ve čtyři hodiny odpoledne (SEČ). Následně zde provede arcibiskup z Canterbury krátkou bohoslužbu.

Poté bude ve Westminster Hall královnina rakev uložena na katafalk, tato událost nese krycí název Operace Marquee. Rakev s královninými ostatky zde bude ležet celé čtyři dny. 

Očekává se, že kolem rakve na katafalku projdou statisíce lidí a vzdají jí hold, stejně jako tomu bylo v roce 2002 při uložení královny matky.

Předpokládá se také, že starší členové královské rodiny zde královně vzdají poctu a v určité fázi budou stát kolem rakve na stráži, tato tradice je známá jako vigilie princů.

Čtvrtek 15. září

Tento den bude prvním ze čtyř dnů, kdy bude královnino tělo ležet ve Westminster Hall. Očekává se, že v budově z 11. století, která je nejstarší částí Westminsterského paláce a srdcem britské vlády, vzdají zesnulé královně hold statisíce truchlících.

Pátek 16. září - neděle 18. září

Královnina rakev bude všechny tři dny ležet ve Westminster Hall. V pátek král s Camillou odcestuje do Walesu, což bude poslední z jeho královských návštěv všech čtyř zemí Spojeného království.

Pondělí 19. září

Den pohřbu. Královnin státní pohřeb se bude konat v 11 hodin dopoledne SEČ ve Westminsterském opatství v centru Londýna. Po skončení oficiální státní části bude královnina rakev převezena do sídla Windsor, kde se uskuteční další pohřební obřad. Podrobnosti o tom, kdo se pohřbu zúčastní, a o tom, jak bude probíhat bohoslužba se očekávají tento týden. 

Předpokládá se, že královnina rakev bude do opatství převezena na dělovém voze. Očekává se také, že se k průvodu připojí armáda, která bude lemovat ulice. Po vzoru pohřbu Diany, princezny z Walesu, a vévody z Edinburghu je velice pravděpodobné, že rodina půjde za rakví.

Do opatství, které pojme až dva tisíce lidí, budou pozvány hlavy států, premiéři a prezidenti, evropští králové a klíčové osobnosti veřejného života. Bohoslužbu bude podle americké CNN přenášet televize a očekává se, že se budou držet celostátní dvě minuty ticha.

Místem královnina posledního odpočinku bude s největší pravděpodobností kaple krále Jiřího VI., která je přístavkem hlavní kaple, kde byl pohřben její loni zesnulý manžel princ Philip, ale také královnina matka a otec spolu s popelem její sestry, princezny Margaret.

Co je to státní pohřeb?

Státní pohřeb je ve Spojeném království typický pro krále nebo královnu a dodržuje přísná pravidla protokolu. Obvykle začíná vojenským průvodem s rakví do Westminster Hall, následně se koná státní pohřeb a bohoslužba ve Westminsterském opatství nebo v katedrále svatého Pavla.

Nový britský král Karel III. s manželkou Camillou
Karel III. chce monarchii modernizovat. Vystěhuje ji z paláců, říká odbornice

Ve výjimečných případech se státní pohřeb může konat i pro „jiné výjimečně významné osoby“. Mezi osobnosti, kterým byl kromě panovníků vypraven státní pohřeb, patří sir Isaac Newton, lord Nelson, vévoda z Wellingtonu a lord Palmerston.

Posledním státním pohřbem byl pohřeb sira Winstona Churchilla 30. ledna 1965. Státní pohřeb Jiřího VI., královnina otce, se konal 15. února 1952.

Státní svátek

Jedním z prvních kroků krále Karla III. ve funkci panovníka bylo schválení státního svátku v den královnina státního pohřbu. Vláda tvrdí, že „možnost připomenout si v den státního pohřbu odchod Jejího Veličenstva poskytne co největšímu počtu lidí“.

Budou zavřené školy, obchody a podniky?

Britské ministerstvo školství uvedlo, že  by školy v den pohřbu měly být uzavřeny. A stejně jako v případě jiných svátků bude uzavřena i většina podniků a mnoho obchodů.

Nárok na volný den ve státní svátek však není automatické a některá pracoviště budou mít otevřeno. Vláda ovšem v prohlášení vyzvala zaměstnavatele, aby citlivě reagovali na žádosti pracovníků, kteří si přejí mít v den pohřbu královny Alžběty II. volno.