Turecko propustilo Čechy odsouzené za terorismus. Do Prahy je přivezl speciál
Dva čeští občané Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, kteří byli v Turecku odsouzeni za spolupráci s bojovníky kurdských milicí YPG, jež Turecko považuje za teroristickou organizaci, byli propuštěni na svobodu. Zpět do Česka přiletí dnes večer, řekl ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Na palubě českého vojenského speciálu se vrátili do vlasti
Babiš na twitteru poděkoval Bezpečnostní informační službě za její roli při vyřešení případu. Podle premiéra k propuštění přispělo jeho loňské jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Dodal, že propuštění nebylo spojeno s žádnými podmínkami či přísliby.
„Chci ovšem ocenit i práci ministerstev zahraničních věcí a spravedlnosti, která se o osud našich občanů nepřestala nikdy zajímat a pomoc Ministerstva obrany při zajištění jejich převozu zpět do vlasti. A v neposlední řadě bych také rád poděkoval za korektní jednání a vstřícnost turecké straně,“ uvedl následně Babiš v tiskovém prohlášení.
Mluvčí BIS Ladislav Šticha řekl ČTK, že jde o výsledek ročního vyjednávání, a to nejen zpravodajců. "Předpokládám, že jejich první cesta povede k nějaké lékařské prohlídce. Přeci jenom byli hodně dlouho ve vězení," dodal.
V případu se angažoval i europoslanec Tomáš Zdechovský. Do vyjednávání se podle něj zapojili vedle Babiše i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a české tajné služby. "Mám obrovskou radost, že to takhle dopadlo," řekl ČTK Zdechovský. Sám byl v Turecku několikrát vyjednávat, jednání označil za jedna z nejtěžších, která zažil.
Petříček ocenil propuštění Čechů
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ocenil rozhodnutí Turecka o propuštění dvou odsouzených Čechů z turecké věznice. Po dnešním příletu na pražské letiště půjdou do dvoutýdenní karantény. Věznění se o svém osvobození dozvěděli tento týden od tureckých úřadů. Miroslav Farkas podle ministra během 3,5letého věznění trpěl zdravotními potížemi, Markéta Všelichová je v lepším zdravotním stavu. Petříček to řekl na tiskové konferenci. Během vyjednávání se podle něj pracovalo i s možností propuštění do domácího vězení.
Petříček řekl, že osobně poděkoval za propuštění dvojice svému tureckému protějšku. Poděkování za korektní jednání a vstřícnost vyjádřil Turecku i premiér Andrej Babiš v prohlášení, které zveřejnil úřad vlády.
Ministr poděkoval zpravodajským službám. Odmítl, že by šlo o výměnný obchod.
Česká diplomacie se podle Petříčka snažila zlepšit podmínky odsouzených během celé doby jejich pobytu v tureckých věznicích. Postupně byli přesunuti do zařízení mírnějšího typu. Farkaš dostal potřebné léky.
Petříček na twitteru uvedl, že české úřady pracovaly i s možností přesunu Všelichové a Farkase do domácího vězení. "Nakonec se mohli vrátit do ČR," dodal. V posledních týdnech se jednalo o možném probačním propuštění, řekl novinářům. Repatriaci vězňů podle ministra bránilo to, že české právo jejich čin, za který byli v Turecku odsouzeni, nepovažuje za trestný. Turecko nakonec přikročilo k mimořádnému propuštění. Oba byli v roce 2017 odsouzeni k více než šesti letům vězení za spolupráci s kurdskými milicemi YPG, jež Turecko považuje za teroristickou organizaci.
Petříček řekl, že rodiny byly o propuštění informovány. Dvojici čeká lékařské vyšetření a pozorování v české nemocnici a dvoutýdenní karanténa. Ministr podotkl, že Farkas trpěl během věznění zdravotními problémy. Všelichová je v lepším zdravotním stavu, ale tři a půl roku věznění poznamená každého, řekl Petříček.
Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase soud v turecké Ankaře shledal vinnými z toho, že se přidali ke kurdským jednotkám YPG, které Ankara označuje za teroristy. Soud tak rozhodl hned při svém prvním líčení. Obžalovaní vinu popírali s tím, že jsou pouze jen humanitární aktivisté. Hrozilo jim až 15 let odnětí svobody, podle rozsudku si měli odpykat šestileté vězení.
Oba Češi se loni v listopadu vydali do hor na pomezí Kurdistánu a Sýrie. V oblasti, kterou sužuje válka, chtěli údajně zřídit polní nemocnici. „Neexistuje tam žádná polní nemocnice, která by pomáhala místním lidem po osvobození městečka. A lidé, civilisté i vojáci musí jezdit do vesnice až čtyři hodiny cesty,“ řekl dříve Farkas pro Českou televizi.
Podle obžaloby oba Češi již několikrát navštívili tábory "teroristů" v Turecku. V takzvaných teroristických kruzích je prý Farkas znám pod kódovým označením Serxwebun Botan, který měl být odstřelovačem, a Všelichová jako Zelane Botan, která se měla starat o logistiku, zdravotní péči a koordinovala také cesty dalších "dobrovolníků-teroristů" z Evropy do Sýrie, napsaly dříve turecké noviny Daily Sabah.