Povodně přišly po čtvrtečních přívalových deštích. Velká voda zaplavila většinu středního a severního Slovinska, na mnoha místech odřízla přístup do vesnic a narušila dopravu. Nejhorší je situace v povodí Mury, Sávy a Drávy na východě země. U obce Dolnja Bistrica se protrhla hráz. Podle slovinského premiéra Roberta Goloba jde o nejhorší přírodní katastrofu v novodobé historii země.

Řadu lidí živel uvěznil v jejich domovech či pracovištích. Voda udeřila náhle také na mateřskou školu v Gobacu. „Voda se rychle hrnula dovnitř kuchyní. Naše jediná možnost byla vzít děti do horního patra a čekat na záchranu," řekla agentuře AFP vedoucí zatopené místní školky Mateja Hribar Ziherl.
Všechny nakonec úspěšně evakuovali hasiči. „Převzali jsme dvaadvacet dětí a jejich učitelky. Děti už byly připravené na evakuaci, zabalené do dek a čekaly v nejvyšším patře,“ popsal hasič Sandi Zajc pro slovinský web delo.si.
Na vysokou hladinu vody dostupná hasičská technika nestačila, hasičům proto pomáhal místní farmář s vysokým traktorem. „Natáhli jsme lano, protože po vodě plavaly klády a různé zemědělské stroje, a pak převáželi děti po jednom do přívěsu, do bezpečí. Na některé už čekali rodiče,“ doplnil Zajc.
Zničené domy i vzpomínky
Sám hasič měl přitom obavy také o vlastní rodinu. Zatímco pomáhal lidem v nouzi, jeho dům zaplavila voda a všechny věci zničil topný olej. „Všechny dokumenty, fotky, vzpomínky, elektronika, oblečení, vybavení, všechno je nasáklé topným olejem. Ale důležité je, že jsme všichni živí a zdraví,“ řekl Zajc.
I přes bohaté zkušenosti ho situace v jeho zemi šokovala. „Netušil jsem, že za tak krátkou dobu může přijít tolik vody,“ kroutil hlavou.
Pohled na zaplavenou obchodní čtvrť poblíž města Kamnik ve Slovinsku.
Dramatická byla také evakuace těhotné ženy v úplně zaplaveném městě Mengeš, hasiči ze zatopených domů zachraňovali také invalidy a seniory. Voda odřízla celé město Crna na Koroskem, asi sto kilometrů severně od hlavního města, kde musely zasahovat armádní vrtulníky.
První mrtví
Podle prvních informací si záplavy vyžádaly několik lidských životů. Podle slovinské tiskové agentury STA zemřeli dva Nizozemci a jeden Slovinec. Další tělo vyzvedli v sobotu hasiči na předměstí hlavního města Lublaně v řece Sávě.

Obavy panovaly také o stav jaderné elektrárny Krsko, kterou ohrožovala rozvodněná Sáva. Slovinské úřady už ale informovaly, že hladina vody klesla. Nadále ale zůstávají zatopené a od světa odříznuté stovky vesnic a měst.
„Jde o nejhorší přírodní katastrofu v nedávné slovinské historii, zasáhla dvě třetiny země,“ oznámil slovinský premiér Robert Golob po sobotním zasedání Národní bezpečnostní rady.
České velvyslanectví ve Slovinsku je v kontaktu s pěti Čechy, kteří se nyní nacházejí v zemi. Podle ministerstva zahraničí jsou v pořádku. Aktuálně jsou v ubytováních, odkud se však kvůli záplavám nedostanou.