Více než stovka musherů z jedenácti evropských zemí se svými psy se již v úterý zapojila do závodů, které patří k nejprestižnějším ve své kategorii. Dvě tratě na 222 a 333 kilometrů vedly po hřebenech Orlických hor, a to i na polské straně. „Nakonec jsme ujeli a naběhali 295 a 190 kilometrů oproti původnímu plánu. Dnes jsme totiž zkrátili trať na 25 kilometrů, protože ráno pršelo, a tak jsme nechtěli závodníky pouštět do mokra. Pro déšť jsme zrušili i bivak v Polsku, aby psi nespali v mokru. Přes zmíněná opatření jsme však zvládli dostatečný počet kilometrů,“ komentoval poslední den Šediváčkova longu před doběhnutím posledních musherů ředitel závodů Pavel Kučera.

Závodníci přitom letos poznali skutečně vše, co podobná akce nabízí. „Jeden den foukal vítr, druhý zase pršelo s mlhou, pak svítilo sluníčko a nakonec jsme se dočkali i vichřice, kdy padaly stromy,“ dodal Kučera.


Výsledková listina Šediváčkova longu

Sláva vítězům, čest poraženým. To obzvláště platilo při vyhlašování výtězů XIII. ročníku jednoho z nejextrémnějších závodů psích spřežení v Evropě – Šediváčkova longu. Dvaadevadesát musherů z jedenácti evropských zemí se svými psy se zapojila do závodů, které patří k nejprestižnějším ve své kategorii. Dvě tratě na 222 a 333 kilometrů vedly po hřebenech Orlických hor, a to i na polské straně. „Nakonec jsme ujeli a naběhali 295 a 190 kilometrů oproti původnímu plánu,“ bilancoval ředitel závodů Pavel Kučera a zveřejnil výsledkovou listinu.

K kategorii LT1 obasdili první tři místa Roman Novotný (CZE), Roman Habásko (CZE) a Michael Foltz (GER). V dalších kategoriích se umístili: LT2 – Andreas Kraft (GER), 2. Beate Jahning (GER) a Jörg, LTO – Erik Martinez (FRA), Gerald Schinzel (AUT), Uwe Frühauf (GER), LU – Jiří Vondrák (CZE), Dano Filo (SVK), Miroslav Mikolášek (CZE).