Původně označený smrk z okolí Rtenína byl napadený hnilobou a tak Chrudimáci kmen zkracovali, a zkracovali, a zkracovali… Když nakonec měřil jen čtyři metry, tak bylo všem jasné, že „tudy cesta nevede“.

Nic se neděje, zkusíme to znovu, řekli si lesáci. A opravdu, druhý pokus již vypadal o poznání nadějněji. Čtrnáctimetrový smrk z Podhůry v úterý dokonce nakrátko zakotvil v centru chrudimského náměstí. Pak však přišli odborníci a začali strom zkoumat. „Úplně v pořádku není, ale do 6. ledna by měl vydržet,“ zněl jejich verdikt. Zlí jazykové však zároveň tvrdili, že koruna nepobrala ani mnoho krásy.

Město nakonec nechtělo riskovat pád stromu a dost možná ani ošklivou „oháňku“ uprostřed náměstí. A tak strom v úterý navečer nakonec z chrudimské dlažby v tichosti zmizel.

Do třetice všeho dobrého i zlého, řekli si Chrudimští a vyzbrojeni potřebnou mechanizací opět vyrazili do lesa. Tentokrát zamířili do místa zvaného Tarabka nedaleko Nasavrk, kde lesník Roman Trunec předem označil několik horkých kandidátů na pokácení. „Zdá se, že jsme pořídili,“ zahlásil hlásil ve středu ředitel chrudimských Technických služeb, který byl kácení patnáctimetrového smrku na místě přítomen.

Chrudimská anabáze s výběrem vánočního stromu ukázala, co že nám to v lesích vlastně roste. „Odhaduji, že až sedmdesát procent stromů není v dokonalém pořádku. Na jejich zdravotním stavu se podepisují kromě jiných vlivů například i vichřice, jež se porostem v minulosti přehnaly,“ vysvětluje lesník Roman Trunec. Nejde však o zdejší specialitu, stejně jsou na tom i jinde v České republice.