V České republice slouží už 27 krematorií. Provoz žárovišť řídí počítačová technika. Několik let je více než 76% zesnulých proměňováno během jedné hodiny /podle váhy těla/ proměněno v popel… Odpadá tak složitý proces postupného tlení, ten trvá podle složení půdy na hřbitovech 10,12 i 15 let!
Vysokým podílem kremací z celkového počtu pohřbů se podle přehledu Mezinárodní kremační federace umístila Česká republika mezi 36 státy na českém 3. místě za Japonskem a Hongkongem.

Kremační hnutí si dne 16.března 2009 připomene, že před sto lety byl v Praze ustaven Spolek „Krematorium“. Činnost Společnosti přátel žehu navazuje na úsilí dřívějších propagátorů a věnuje se za současných podmínek zejména problematice pietního a ekologického ukládání zpopelněných ostatků, kdy se zvláště osvědčují vsypové loučky. Pokud jsou dobře připravené, mají rozměřené a dokumentované jamky, umožňují i tzv. rodinné vsypy. Zpopelněné ostatky se tak mohou i po letech ukládat na stejné místo, tím vzniká nejmenší urnový „hrobeček“.

Místo o velikosti 1 m2 může při dodržení všech zásad posloužit k uložení obsahu šestnácti až 32 uren! Významné je, že jak vsypové, tak i rozptylové loučky s dobře udržovaným zatravněním v urnových odděleních připomínají park. Květinové vzpomínky a svíčky dávají pozůstalí pouze na určená místa. Na samotnou louku vstupuje pouze obřadní skupina a dále pracovník, který trávník udržuje.

Region Společnosti přátel žehu /zahrnuje Královéhradecký a Pardubický kraj, část kraje Libereckého a kraje Vysočina/ eviduje již 31 vsypových louček. Zřizování vsypových a rozptylových louček není tak náročné jako rozšiřování běžných hřbitovů.

Každý občan může posoudit výhody vsypů i rozptylů, když se ve své obci či městě seznámí s ceníkem hřbitovních služeb.

Jaromír Mucha,
člen Výboru Společnosti přátel žehu ČR

Kontakt: J.M.
Masarykovo nám. 392
500 02 Hradec Králové I.