Prostory školy den před 17. listopadem zaplnili studenti v kostýmech černochů, Asiatů, muslimů i domorodců. Recesistická záležitost se na hradecké střední zdravotnické škole konala už po čtrnácté, tentokrát na téma – Všichni žijeme na jedné planetě aneb Jedna planeta – mnoho národů. „Uplně původní nápad připomenout si významné datum tímto způsobem vzešel skutečně před čtrnácti lety od studentů, od té doby zvyk držíme,“ uvedla Zdena Horčičková, pedagožka školy.

Kromě recesistických sportovních soutěží byla připravena i keramická dílna, výtvarničení a literární tvoření, během kterého pod pery studentů vznikaly fejetony, články nebo poezie. Dílny a centrální dění se soustředily do auly školy, kde zároveň běžela i projekce dokumentů ze 17. listopadu 1989.
Sportovní disciplíny spočívaly například v běhu do schodů budovy školy nebo trefování se přivázanou tužkou na zádech do úzkého hrdla lahve.

„Se studenty jsme kromě jiného probírali i ekologická témata, bavili jsme se i o kouření. Nicméně o recesi je tento den především. Soutěže a aukci si studenti zorganizovali úplně sami,“ řekla Zdena Horčičková.

Chvályhodný je i fakt, že každý student přispěje do společné kasy startovným v hodnotě deseti korun. Finanční částka obohacená ještě příspěvkem z aukce je pak věnována na charitativní účely a na adopci indické holčičky.

„V aukci jsou různé předměty, které darovali učitelé i studenti, jsou to věci z kabinetů, nejrůznější ztráty a nálezy a dokonce krabice plná ne zrovna milých překvapení,“ přiznali studenti Jana Ballová a Petr Smola, kteří aukci pořádali.

„Největší úspěch vždy slaví originality. V loňském roce se třeba strhla bitva o fotografii z dětství jednoho z profesorů,“ zavzpomínala Zdena Horčičková.