Přes most v zámeckém parku přejíždí na motocyklech hlídka Rusů. Po padesáti metrech se dostane do prudké palby německých jednotek, které se stahují z bojových linií. Wehrmacht zatlačí vojáky Rudé armády zpět na most. Chvíli to vypadá, že Němci mají navrch. Pak se ale kamenný most zahalí do oblaku kouře z dýmovnic a karta se začíná obracet.

Smiřice v sobotu oslavily pětašedesáté výročí ukončení druhé světové války bojovou ukázkou. Akce s názvem Tenkrát v pětačtyřicátém se zúčastnilo přibližně sedm desítek členů historických klubů z celé České republiky.

„Musím přiznat, že scénář jsme si vymysleli. I když je opřený o události z některých měst, kde se ještě osmého a devátého května střílelo. A to nejen v Praze, ale i třeba ve Dvoře Králové,“ uvedl organizátor Vladimír Vít.

Na scéně, která byla jen několik metrů vzdálená od stovek diváků, byly slyšet německé a ruské povely. Velitelé se tak často marně pokoušeli překřičet „prskající“ samopaly a velmi věrně štěkající repliky kulometů. „Představila se tady snad veškerá lehká bojová technika, která se v Čechách objevila. Máme tady asi dvě desítky vozidel, což je s ohledem na konkurenci Prahy a Velichovek docela úspěch,“ míní Vít.

Diváci hltali každý detail přestřelky. „Proč má tenhle esesák na motorce pardubickou espézetku,“ ptal se sotva desetiletý chlapec rodičů.

Sověti nakonec Němce zatlačili až k zámku, kde se vzdali. Když se jeden ze zajatců pokusil utéct, zastavila ho dávka ze samopalu. „Doopravdy se naštěstí nikdo nezranil, všichni to přežili bez úhony,“ hlásila po bitvě jedna ze zdravotnic.

Z oslavy osvobození se ve Smiřicích zřejmě stane tradice. „V příštím roce s tím počítáme a pak uvidíme, jestli nebude upadat zájem lidí,“ potvrdil starosta Luboš Tuzar.

Město na akci Tenkrát v pětačtyřicátém věnovalo příspěvek deset tisíc korun.

Výročí si připomnělirovněž v dalších místech okresu. Kromě Hradce Králové vzpomínali také například ve Vysoké nad Labem, v Ohnišťanech a dalších obcích.