Spor mezi městem Hradec a firmou ABD Invest, pronajímatelem zimního stadionu, se čím dál víc vyostřuje.

Brněnská společnost dala výpověď hokejovému klubu. Ta platí od 1. července tohoto roku a hrozí, že dospělé i mládežnické týmy budou muset hledat provizorní působiště.

„Už jsme uvažovali, jak by klub fungoval po vystěhování,“ připustil Martin Soukup, náměstek primátora Zdeňka Finka. V úvahu by podle něj přicházelo působení do okolních měst, kde jsou kryté zimní stadiony, tedy do Nového Bydžova, Třebechovic pod Orebem či do Opočna. Ve hře by zřejmě mohla být také Jaroměř.

Jádrem problému je smlouva mezi městem a ABD. Ta platí do roku 2022, jenže Hradec ji před časem označil za neplatnou. Právě kvůli tomuto názoru města klub neplatí ABD nájem – nyní dluží za tři měsíce, celkem 9,6 milionu korun.

Firmu ABD, přesněji jejího jediného zástupce Jiřího Zralého, se včera nepodařilo kontaktovat.

„Vede se válka mezi městem, ABD a UniCredit Bank. Jednání vedou už jen právní kanceláře,“ popsal náměstek Soukup. Významná banka se do sporu zamíchala tak, že poskytla ABD Invest půjčku 160 milionů a má na ni zástavní právo. Proto se vehementně zapojuje do vysoké hry…

Ano, jde o bitvu klubu s firmou ABD. Jenže co s tím budou dělat hokejisté? Ve hře není jen první tým hrající druhou nejvyšší soutěž, ale především mládežnická mužstva. „Výpověď beru jako obranu ABD ve sporu s městem. Jenže nejvíc to postihuje nás,“ pronesl generální manažer klubu Aleš Kmoníček. „Děláme všechny kroky, aby ke stěhování nedošlo. Je nemyslitelné, abychom se všichni sbalili a šli někam jinam. Jedná se o tři sta hráčů a zaměstnanců klubu,“ doplnil.

Také trenéři mládeže plánují novou sezonu – a to v Hradci. „Chystám tréninky a letní přípravu,“ tvrdil Martin Táborský, šéftrenér  sportovních tříd.

O co v kauze jde

- Město Hradec napadlo smlouvu s firmou ABD, která má pronajatý zimní stadion. Považuje ji za neplatnou.
- ABD chce v případě vypovězení dohody od města odstupné kolem 130 milionů korun.
- Hokejový klub kvůli faktu, že město nepovažuje kontrakt za platný, od ledna neplatí ABD 
nájem.
- Pronajímatel stadionu dal nyní výpověď HC Hradec – chce, aby už zimák neužíval.
- Výpověď bude platná od 1. července tohoto roku.

Hledá se žena… Vlastně ne! Viník

Poznámka Jiřího Fejgla: Cherchez la Femme. Za vším hledej ženu, říká se už mnoho let.  Jde o to, jestli toto pořekadlo platí bez výjimky…

Například v případě jednoho z hradeckých průšvihů. Jinak ani není možné nazvat situaci, která vznikla kolem místního zimního stadionu.

Rekapitulace je jednoduchá: Hradec před časem uzavřel smlouvu s firmou ABD Invest  na pronájem stadionu. Trvání má asi sto let, tedy pardon, „jen“ do roku 2022. Létají tam navíc parádní peníze – firma má sice do zimáku investovat 270 milionů, jenže  Hradec jim za to má do konce kontraktu vyplatit celkem 610 milionů.

A to je kámen úrazu – tenhle mamutí rozdíl se nyní městu nezdá. Proto se rozhodlo, že kontrakt napadne a prohlásilo jej za neplatný. ABD si to samozřejmě nenechala líbit, jako protitah připravila výpověď pro hokejový klub.

Pro hokejisty a jejich fanoušky to jsou však všechno jen mimikry, hra, která zakrývá to podstatné. Kdo může za to, že město podepsalo takovou smlouvu? Kdo je viník? Jména jednou vyplavou, mlýny melou…