Konají se zde plesy, zábavy, divadla ale také v budově Adalbertina zasedá městské zastupitelstvo či se podle něj jmenuje nedaleká zastávka městské hromadné dopravy.

Radní Hradce Králové se rozhodli, že si objekt zaslouží rekonstrukci. Ta by měla přijít městskou kasu na 40 milionů korun, kdy ale začne, není zatím jisté.

Rada zatím schválila podmínky pro zadávací řízení na zpracovatele dokumentace za 650 tisíc korun, v ceně by měl být i autorský dozor při samotné stavbě. „Budova je v neutěšeném stavu. Oprava by mohla probíhat po etapách," potvrdil Jindřich Vedlich, náměstek královéhradeckého primátora.

Radnice chce opravit střechu, fasádu, hydroizolaci. klimatizaci velkého i malého sálu, jeviště i rozvody nízkého a vysokého napětí. „Zatím není možné získat evropské peníze, ale nelze vyloučit, že ke konci dotačního období 2014 – 2020, se finance z unie najdou," dodal Vedlich.

Pokud se město do oprav pustí, hotové by měly být do roka. Konkrétní cenu upřesní až další stupně projektové dokumentace.

Budova Adalbertina byla postavená v letech 1895 až 1897 v pseudobarokním a secesním slohu. Nabízí sály, salonky a učebny s kapacitou od deseti do 440 míst, v přízemí je restaurace.