Zpěv vánočních koled, vůně grogu či svařeného vína, prodejní stánky plné vánočních dekorací a dobrot. To si budou muset Hradečáci o adventu odpustit. Město šetří, a tak se obyvatelé krajského města budou muset spokojit pouze s martinskými trhy v sobotu 12. listopadu, adventními trhy u muzea poslední listopadový víkend a vánočními trhy na Masarykově náměstí od 17. do 22. prosince.

„Letos však trhy budou bez programu, u stánků bude hrát pouze reprodukovaná hudba, nedostali jsme od města peníze. Ale i tak se budeme snažit vánoční atmosféru vytvořit,” uvedl Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která trhy na Masarykově náměstí pořádá.

„Město se letos finančně na těchto trzích nepodílí. Z důvodů nižších finančních prostředků letos nebudou doprovázeny kulturním programem. Stánkový prodej bude ve standardním rozsahu. Ostatní vánoční trhy, které probíhají na území města, jdou za jinými subjekty, které nikdy neměly finanční podporu města,” uvedla mluvčí radnice Magdaléna Vlčková.

Ani rozsvěcení vánočního stromu nebudou v Hradci provázet žádné zpěvy koled, stromy se na Masarykově a Velkém náměstí rozsvítí 26. listopadu.

V loňském roce doprovázel vánoční trhy na Masarykově náměstí i kulturní program, kdy se na pódiu střídaly nejrůznější pěvecké soubory. V sousedním krajském městě v Pardubicích radnice na adventní veselice přispěla řádově sta tisíci. „Začínáme slavnostním rozsvícením stromu na Pernštýnském náměstí 25. listopadu, pak bude program o každém víkendu, chceme, aby lidé měli důvod vypravit se do starého města,” uvedla Romana Vojířová, ředitelka Kulturního centra, které trhy pořádá. Pro příchozí bude připravena kromě kulturního programu a stánků také Ježíškova dílna, pošta a další atrakce. „Naší obrovskou konkurencí jsou obchodní centra, která svým zákazníkům nabízejí v podstatě to samé co my, ale v teple a pod střechou. Nedivím se proto ani radnicím některých měst, že se jim nechce finance na adventní trhy vynakládat. Uvidíme, jak na tom budeme příští rok u nás v Pardubicích, doufám, že se lidem bude akce líbit a přijdou,” dodala Vojířová.