Ten trhy pořádá ve stejném termínu a na stejném místě, kde je v předchozích letech pořádalo muzeum. Letitý organizátor se zlobí, že nová akce je uváděna jako tradiční.

Jisté je, že Hradec Králové letos uvidí dva adventní trhy, Muzejní v historické budově muzea i před ní, a další v Novém Adalbertinu na Velkém náměstí. Oba se uskuteční v závěru příštího týdne, od pátku 27. do neděle 29. listopadu.

„Je advent a trhů může být kolik chce. Problém je v tom, že organizátoři adventních trhů v Novém Adalbertinu uvádějí, že se jedná o tradiční akci. Tradiční akce to je, ale muzea, nikoliv jejich. Způsob vedení propagace té akce podle mého laického názoru naplňuje znaky klamavé reklamy,“ prohlásil ředitel Muzea východních Čech Zdeněk Zahradník. „Je to nešťastné. Vyvolává to problémy mezi námi pořadateli a zmatek mezi vystavovateli i návštěvníky. Budou si o nás myslet, že jsme se zbláznili,“ dodal.

Michal Čapek, jednatel firmy Bohemia Touristik, která hotel, kongresové centrum a restauraci v Novém Adalbertinu provozuje, nařčení odmítá. Výraz tradiční v názvu adventního trhu v Novém Adalbertinu považuje za logický. Opírá se o to, že adventní trhy mají v Novém Adalbertinu tradici, byť je zde pořádalo muzeum. „Slovo tradiční nezávisí na tom, kdo danou akci pořádá, ale kde se pořádá a jakou má tradici do minulosti. Nikde neuvádíme, že se jedná o tradiční muzejní trhy, ani další slovo, které by zavánělo tím, že bychom od muzea převzali jakoukoliv značku,“ vysvětluje organizátor adventního trhu v Novém Adalbertinu.

Pořádání podobné akce ve stejném termínu nepovažuje ředitel muzea Zdeněk Zahradník za šťastné. „Udělali jsme v tom lidem zmatek, ale nakonec to rozhodnou návštěvníci,“ tvrdí.

Ti budou mít z čeho vybírat. „Rozhodli jsme se uspořádat dvacátý ročním s vědomím že zdaleka nemůžeme z prostorových důvodů nabídnout tak širokou škálu řemesel jako v budově Nového Adalbertina. O to pečlivěji jsme vybírali ty nejlepší a připravili bohatý doprovodný program,“ řekl Zdeněk Zahradník z muzea. Návštěvníkům bude k dispozici i muzejní expozice. Účast na trhu slíbilo téměř sto výrobců a prodejců.

Na adventní trh v Novém Adalbertinu má přijet kolem 150 prodejců a vystavovatelů­.

DUEL: Parazitují pořadatelé nových adventních trhů na tradici vytvořené muzeem?

ZDENĚK ZAHRADNÍK, ředitel Muzea východních Čech
Advent je a trhů může být kolik chce, problém vidím v tom, že uvádějí, že se jedná o tradiční akci. Tradiční akce to je, ale muzea a nikoliv jejich. Způsob vedení propagace té akce podle mého laického názoru naplňuje znaky klamavé reklamy. Myslím si, že kdyby do toho vstupovali právníci, tak bychom se asi utkávali někde na soudech. Ale toho jsem dalek. Nechť každý dělá, co umí, ale parazitovat na tradici jiného, je pro mě nepříjemný poznatek letošního roku.
MICHAL ČAPEK, jednatel firmy pořádající trhy v Novém Adalbertinu
Slovo tradiční uváděné na plakátech a všude podle nás nezávisí na tom, kdo danou akci pořádá, ale kde se pořádá a jakou tradici má do minulosti. Nikde neuvádíme, že se jedná o tradiční muzejní trhy v Novém Adalbertinuani další slovo, které by zavánělo tím, že bychom od nich přebrali jakoukoliv značku. Na začátku jsme vyvolali jednání s muzeem a nabídli jim podle mého velmi solidní spolupráci při pořádání adventních trhů. Pan doktor Zahradník nám řekl, že naše podmínky jsou pro něho neakceptovatelné a že si trhy udělají sami.