Obecně prospěšná společnost „Aisa – Cesta pro všechny“ rozjíždí v budově firmy Fomei dílnu pro zdravotně postižené. Zatím zde nacházejí uplatnění tři lidé, ale počítá se, že tady bude pracovat víc zájemců.

Společnost Cesta pro všechny vznikla před třemi lety. Přišla s rozsáhlým projektem, kdy v opuštěném zahradnictví v Třebši chtěla vybudovat a provozovat relaxačně rehabilitační centrum pro zdravotně postižené. Jenže neuspěla. Bylo potřeba sehnat čtyři miliony.

Později majitelé pozemků sice o dva miliony slevili, ale bylo to stále nad možnosti Cesty pro všechny. „Obrátili jsme se s žádostí o pomoc na primátora. Odepsal nám, že problém centra pro zdravotně postižené zatím ve volebním programu na tento rok není. Došlo nám, že se nemůžeme spoléhat na nikoho, ani na stát, ale jen sami na sebe.

Vstříc nám vyšlo vedení firmy Fomei. V jejím areálu od září budujeme chráněnou dílnu pro zdravotně postižené,“ vysvětluje metodik společnosti Cesta pro všechny Jindřich Kniha. Dodává, že pro chráněnou dílnu je zapotřebí splnit ještě řadu podmínek. V běžné dílně už ale tři lidé vytvoří sto výrobků, například košíků.

„Počítáme, že zde bude pracovat sedm lidí, máme také svou prodejnu, kde výrobky nabízíme. Dílna je šancí, jak zdravotně postižené zaměstnat, a zároveń je i lékem na jejich psychiku,“ uzavírá Kniha.