Občasný déšť a vítr byly po celý uplynulý týden největšími nepřáteli 52 akrobatů z 19 zemí, kteří v Hradci Králové předváděli své akrobatické kousky na sedmačtyřiceti letounech šesti značek. „Počasí, bohužel, neovlivníme. Velmi často jsme museli přerušovat soutěž. Z toho důvodu jsme se dostali do velké časové tísně a dolétávali jsme soutěž až v sobotu dopoledne. Přitom jsme předpokládali, že to stihneme už v pátek,“ seznámil nás se stavem mluvčí mistrovství František Kučera. Dodal však, že mezinárodní jury i prezident mezinárodní akrobatické federace CIVA Michael Heuer hodnotili hradecký šampionát jako povedený.

Hradec Králové je ve světě leteckých akrobatů pojmem, vždyť se tady mistrovství Evropy konalo za posledních třináct let už potřetí. V roce 1995 hostilo zdejší letiště nejlepší akrobaty v nejvyšší kategorii unlimited, o deset let později na hradeckém nebi létali účastníci mistrovství o jeden stupínek nižší kategorie advance a letos opět unlimited. „Já říkám, že unlimited je formule 1 mezi letadly,“ vysvětlil nám rozdíl František Kučera. Hradecký šampionát byl podle něho „malým mistrovstvím světa“, protože se sem sletělo také šest pilotů ze zámoří. „Dva z Kanady a po jednom z USA, Brazílie, Japonska i Austrálie.

Mistrem Evropy se stal Rus Michail Mamistov, druhý skončil Renaud Ecalle z Francie a třetí další ruský pilot Oleg Spoljanskij. Čtvrtou pozici obsadila nejlepší zástupkyně něžného pohlaví, Světlana Kapanina z Ruska, Mimochodem, tato útlá žena začínala jako baletka. Naši Martin Šonka a Martin Muck obsadili 17 a 18. místo, což je podle Františka Kučery velice dobré umístění.

Mistrovství Evro〜py se s Hradcem Králové v sobotu rozloučilo leteckým dnem. (čer)