V neděli začali v ranních hodinách obcházet hasiči se starostou města Slatiňany obyvatele, kterým voda zatopila sklepy, a sepisovat žádosti o odčerpání vody v zatopených objektech. Poté se začala voda postupně odčerpávat. Posledním místem, kde se voda odčerpává pomocí čerpadel, je obec Třebosice na Pardubicku.

Strážníci a zaměstnanci Městské policie Skuteč nabízí zdarma pomoc obcím postiženým povodní na Chrudimsku: hlídkování (proti rabování, krádežím, zákazy vjezdu); plnění pytlů; práce motorovou pilou a další činnosti dle potřeby. Starostové postižených obcí mohou kdykoliv kontaktovat vrchního strážníka Jiřího Stunu na telefonním čísle: 731 557 489.

Lidé ve všech postižených obcích stále odčerpávají vodu ze sklepů i zatopených bytů. Například ve Svídnici dosáhla přívalová vlna výšky jednoho metru a odnesla vše, co jí stálo v cestě. Nedělení slunečné počasí ostře kontrastuje se zkázou, která je patrná na zahradách domů.

"Následky z přívalového deště likvidovali po celou sobotu až do noci minimálně tři desítky jednotek požární ochrany. V sobotních večerních hodinách hasiči monitorovali situaci v Dřenici a čekalo se, zda voda opadne a bude se moci pokračovat v odčerpávání vody ze zatopených objektů. Přes noc tedy odčerpávaly jednotky dobrovolných hasičů vodu ve svých obcích, a to ve Svídnici, Dřenici a Orli," uvedla mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.

REKAPITULACI SOBOTNÍCH POVODNÍ NA CHRUDIMSKU ČTĚTE ZDE

V průběhu soboty hasiči stále odčerpávali vodu na Chrudimsku. Nejhorší situace je v tuto chvíli (18.30 hodin) ve Slatiňanech, Dřenicích a Orli.

"Na silnici z Vlčnova do Slatiňan musí být bagrem zcela zničena komunikace, aby bylo před velkou vodou uchráněno město Slatiňany," řekla v sobotu vpodvečer mluvčí Horáková.

V Dřenicích se plní pytle s pískem a stavějí hráze. Hladina řeky Bylanky stále stoupá a začíná ohrožovat i sousední okres Pardubice. Hasiči již vyjeli odčerpávat zatopené objekty v obci Třebosice.

Už v odpoledních hodinách se situace zdramatizovala ve městě Slatiňany a obci Orel na Chrudimsku.

"Voda v těchto dvou lokalitách stále stoupá. V obci Orel se vytvořily na polích laguny, někde se voda valila z kanalizace a zaplavila sklepy domů. Ve Slatiňanech ohrožovala obyvatele stoupající řeka Chrudimka. Hasiči plní pytle s pískem a staví hráze," uvedla odpoledne mluvčí Horáková.

Pytle sem byly přivezeny z Hrochova Týnce, kde přívalový déšť ohrožoval lidé v polovině července a způsobil zde nemalé škody. Od ranních hodin následky přívalového deště likvidují minimálně tři desítky jednotek požární ochrany.

"Silnice II/358 ze Slatiňan na Orel je zcela uzavřena kvůli zatopení," dodala mluvčí.

MÁTE FOTOGRAFIE ZE ZÁPLAV A CHCETE SE O NĚ PODĚLIT SE ČTENÁŘI? Zasílejte je na e-mail kamil.dubsky@denik.cz.

Ráno byly vytopeny obce Lukavice, Svídnice a další

Přílivová vlna po prudkém nočním dešti vytopila v sobotu ráno Lukavici, Svídnici a řadu dalších obcí. Lidé mají vodu ve sklepech. Ve Svídnici uplavaly ovce z pastviny.

V Šiškovicích byl kvůli velké vodě evakuován dětský tábor, problémy hlásí lidé v Mladoňovicích, Skupicích a další obcích.

„Přívalový vydatný déšť způsobil v sobotu ráno lokální povodně na Chrudimsku. Profesionální, ale i dobrovolné jednotky hasičů odstraňují následky přívalového deště. Nejvíce postižena je obec Mladoňovice,“ uvedla mluvčí hasičů Horáková.

Z místního potoka se ale valí voda na další obce, kterými jsou Morašice, Janovice, Rozhovice, Bylany a Lány. Hasiči okamžitě informovali starosty obcí o nastalé situaci. V obcích jsou spouštěny sirény upozorňující na přívalovou vlnu.

V Šiškovicích byl kolem 10. hodiny evakuován dětský tábor. Na silnici nad táborem stojí několik hasičských aut a soudě podle množství vody, které se valí přes silnici, je situauce v táboře kritická. Hasiči se chystají evakuovat asi 50 lidí.

Okolním obcím rovněž hrozí záplavová vlna z Markovického potoka, zatím jsou nejvíc zasaženy Mladoňovice.

Voda se valila přes louky i silnice

Kritická situace je ve Smrkově Týnci. „Voda se tu valí přes louky i silnice, v některých místech jsou domy zatopené až do výše jednoho metru,“ hlásila v 10.30 přímo z místa naše reportérka. Přílivová vlna se nyní valí na Stolany.

"Sobětuchy jsou neprůjezdné. Markovický potok zatopil o okolní domy, voda se valí z rybníka," informovala reportérka Deníku v 11.00 hodin. Neprůjezdná je rovněž silnice z Rabštejnské Lhoty do Čejkovic, kde se propadl mostek.

"Silnice z Rabštejnské Lhoty do Čejkovic byla poničena po přívalovém vydatném dešti. Zřejmě komunikaci podemlela voda a došlo k silnému poškození. Nyní je policisty tato komunikace uzavírána," řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Evakuovány dětské tábory

Kromě dětského tábora v Šiškovicích byl evakuován i tábor v Rabštejnské Lhotě.

„Děti jsme přestěhovali do tenisových buněk, všechny jsou v pořádku, ale mají mokré všechy osobní věci, zřejmě je přestěhujeme do sálu hostince,“ řekl starosta Rabštejnské Lhoty Vladimír Pecina.

Vlna může ještě ohrozit Morašice, Janovice, Rozhovice, Bylany a Lány. Hasiči okamžitě informovali starosty obcí o situaci. V obcích jsou spouštěny sirény, které upozorňují na přívalovou vlnu, uvedla Horáková.

Ve Starém Dvoře ohrožovala voda rodinný dům

V sobotu ráno byl vyhlášen také poplach pro Sbor dobrovolných hasičů v Třemošnici. Vyjeli do Starého Dvora, kde voda ohrožovala rodinné stavení. Zde hasiči odstranili z krytu povrchové kanalizace větší množství naplavené hlíny a trávy, kanalizaci museli prorazit a tak zabránit vytopení části rodinného domku.

Dále vyjížděli na podobný problém do Skoranova, kde voda stékala z polí, zcela zalila silnici, povrchová kanalizace a příkopy nestačily vodu odvádět. Proti rodinnému domu čp. 63 ve Skoranově dochází k sesuvu stráně.

Ráno kolem půl osmé byla také na některých místech zcela zalitá silnice mezi Kněžicemi a Mladoticemi, výška vody dosahovala deseti cm. Silnice nebyla uzavřená.

Jindy klidná voda ve Zlatém potoce v Třemošnici přes léto skoro neteče. Vytrvalý noční déšť v sobotu ráno zaplnil Zlatý potok tak, že voda u SOŠ v Třemošnici dosahovala bez deseti cm spodní části přechodové lávky potoka. Fotografie rozvodněné Doubravy a Zlatého potoka, které zaslal František Zvěřina, si můžete prohlédnout ZDE.

Hasiči z Běstviny vyjížděli k pročištění mříží u povrchové kanalizace a tím zabránili k vytopení sklepů u rodinných domků podél silnice. "Jiné potíže zde nejsou," uvedla starostka Jarmila Málková.

SOUHRNNÁ ZPRÁVA (20.00 hodin)

Přívalový déšť zasáhl na Chrudimsku minimálně 17 obcí

Přívalový déšť a lokální povodně od rána sužují dvě desítky obcí na Chrudimsku. Tamní potoky i kanalizace nestíhají množství vody, která se rozlévá do okolí. Kvůli lokálním povodním hasiči evakuovali dva letní tábory, desítkám lidí zaplavila voda sklepy, garáže i obytné části. ČTK to řekla krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková. V noci očekávají meteorologové další vydatný déšť, takže by se situace na Chrudimsku mohla ještě zhoršit.

"Nejhorší situace je v tuto chvíli ve Slatiňanech, Dřenicích a obci Orel. Na silnici z Vlčnova do Slatiňan musí být bagrem zcela zničena komunikace, aby bylo před velkou vodou uchráněno město Slatiňany. V Dřenicích se plní pytle s pískem a stavějí hráze," řekla Horáková.

Problémy měly nebo ještě mají v obcích Mladoňovice, Morašice, Janovice, Bylany, Rozhovice, Lány, Prachovice, Třemošnice, Lukavice, Liboměřice, Zaječice, Bojanov, Slatiňany, Svídnice, Orel, Třebosice a Dřenice.

Hladina řeky Bylanky stále stoupá a ohrožuje i sousední okres Pardubice. V Třebosicích aktuálně zaplavila dva domy. "Pomáhají nám dobrovolní hasiči, profesionální nám přivezli pytle s pískem," řekl starosta Ladislav Skřek.

Ve Svídnici byla zatopená přibližně polovina obce. Tereza Zejdová a Petr Škrábal si asi představovali svůj svatební den docela jinak. Mladý pár i rodina brali situaci sportovně. K hasičskému vozu se přebrodili, a ten je odvezl do obřadní síně. Prý jim napršelo opravdu hodně štěstí, konstatovali novomanželé.

"Projížděl jsem po okolí, ještě tam jsou zatopené silnice, ale už to opadává. Uvidíme," řekl ČTK starosta Slatiňan Ivan Jeník. Všichni jsou připraveni pracovat celou noc, dodal.

Kromě toho, že bylo nutné vybagrovat silnici směrem na Slatiňany, silný proud vody zničil ráno komunikaci v Mladoňovicích. Zavřená zůstane do doby, než ji silničáři opraví. S uzavírkami musejí řidiči počítat i kolem dalších postižených obcích.

Přibližně 110 dětí z letních táborů dnes čekalo v Rabštejnské Lhotě a Slatiňanech na rodiče, až si je odvezou. Přes jejich tábory se přehnala velká voda a poničila i některé chatky.

Nejdramatičtější situace je v Libereckém kraji. Hradečtí hasiči proto vyjeli do nejpostiženějších lokalit pomáhat. Kontrolují domy v obci Raspenava, zda v nich nezůstali lidé. Další skupina hasičů míří s člunem do Frýdlantu, řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Žahourková.

Lokální povodeň udeřila jen v části okresu, způsobil ji prudký déšť. Pršet začalo zhruba ve tři hodiny ráno a intenzita srážek byla velmi intenzivní. Meteorologové přes prudkými dešti a lokálními záplavami varovali.

HZS INFORMUJE: Co dělat při záplavách, jak se evakuovat?

Před povodní:

• Vytipujte si bezpečné místo, které nebude zaplaveno vodou.
• Připravte si pytle s pískem na utěsnění nízko položených dveří a oken.
• Připravte si potraviny a pitnou vodu na 2-3 dny.
• Vlastníte-li osobní automobil, připravte jej k použití.
• Připravte evakuaci zvířat. Upevněte věci, které by mohla odnést voda.
• Připravte si evakuační zavazadlo.

Při povodni:

• Opusťte ohrožený prostor.
• V případě evakuace dodržujte zásady pro opuštění bytu (domu).
• Je-li nedostatek času, okamžitě se přesuňte na vytipované místo, které nebude zaplaveno vodou.

Evakuační zavazadlo: připravuje se pro případ opuštění bytu v důsledku vzniku mimořádné události nebo nařízené evakuace. Jako evakuační zavazadlo poslouží např. batoh, cestovní taška nebo kufr. Zavazadlo označte svým jménem a adresou.

Zavazadlo obsahuje:

• Základní trvanlivé potraviny, nejlépe v konzervách, dobře zabalený chléb a hlavně pitnou vodu.
• Předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor.
• Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti.
• Přenosné rádio s rezervními bateriemi
• Toaletní a hygienické potřeby.
• Léky, svítilnu.
• Náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku
• Kapesní nůž, zápalky, šití a další drobnosti.