ON-LINE ZE ZASTUPITELSTVA

14:20 - Padl první návrh jednání úplně zrušit. Výsledky bylynásledovné:Pro 16, proti 13, zdrželo se 5, nehlasoval 1, návrh tedy neprošel. Druhý návh byl jednánípřerušit a přesunout na 28. 12. Hlasování číslo dvě dopadlo následovně: Pro 20, proti 6, zdrželo se 6. Návrh byl přijat.

Výsledek dnešního jednání je, že v Hradci i nadále bude panovat bezvládí a možná se rozhodne těsně před koncem roku.

14:18 - Jan Michálek navrhuje přerušit zastupitelstvo a sejít se 28. 12. Lubomír Štěpán navrhuje nepřerušovat zastupitelstvo, ale zvolit alespoň náměstky a radní. Arnošt Urban z HDK namítá: "Podle jednacího řádu zastupitelstva nelze zvolit něměstky a radní, protože musí být nejprve určen primátor."

14:14 - Vyhlašují se výsledky druhého kola voleb. Martin Dvořák se omlouvá za volební komisi, platných nebylo 17, ale 16.

Lístků bylo celkem 17, neplatných bylo 0, platných 16. Primátor opět zvolen nebyl. Z davu zaznívá pískot a nevole přihlížejících.

Ani napočtvrté se hradečtí zastupitelé neshodli na novém primátorovi.

13:43 - Začíná přestávka a další volba primátora.

13:39 - Probíná seznámení s výsledky voleb: 35 volebních listků bylo vytištěno, odevzdáno jich bylo 22, neplatných 5, platných 17. Primátor zvolen nebyl. Martin Dvořák navrhl druhé kolo voleb kvůli nesprávně vyplněným lístkům a dalším nepřesnostem. Uvažuje, že možná špatně zakroužkované lístky mohly být rozhodující pro zvolení Zdeňka Finka. Dále jej navrhuje za primátora a ten s kandidaturou souhlasí.

13:15 - Je vyhlášena přestávka na sestavení kandidátní listiny pro volbu primátora. Hlasovací lístky jsou připraveny ve volební místnosti, kam postupně zastupitelé odcházejí.

13:05 - Byl navržen Zdeněk Fink z HDK na primátora. Ten s návrhem souhlasí a hovoří o svých plánech. "Jsem ochoten hledat shodu v programech," říká Fink. Dále hovoří o investicích a využití dotací: "Chceme udržet sociální, kulturní a sportovní granty."

13:04 - Bylo zahájeno jednání. Zastupitelů je přítomno 35, dva na jednání nedorazili. Omluvili se Jakub Krofta a Ivan Vodochodský.

12:53 - Stále se scházejí poslední účastníci zasedání a všechna média z Hradecka. Všichni netrpělivě postávají a čekají, zda dnešek bude průlomový ve zdlouhavých povolebních schůzkách.

ZUZANA ŠKVRNOVÁ, JITKA HODASOVÁ


PSALI JSME: Tahanice o primátora pokračují, ČSSD opustila koalici

Zdá se, že novému vedení Hradce se prostě nechce na svět. Sociální demokraté na smluvenou schůzku, kde měli buď potvrdit, nebo zrušit dohodu se zbytkem středopravé koalice, nakonec nedorazili.

Dohoda mezi zbytkem středopravé koalice - ODS, Hradecký demokratický klub, Volba pro město a Doma v Hradci společně s ČSSD spatřila světlo světa v neděli večer. Sociální demokraté si však vyžádali den na rozmyšlenou. Svůj podpis měli přijpojit v pondělí v osm hodin večer.

„Je půl deváté a paní Orgoníková ještě nedorazila, ani se neomluvila, moc dlouho tady čekat nevydržíme,“ reagoval Jan Michálek (ODS).

„Ano, ještě jsme na smluvenou schůzku nedorazili, stále čekáme na jednoho člověka, který cestuje z Prahy. K našemu rozhodnutí se nebudu vyjadřovat, dokud s ním neseznámím zainteresované,“ odpověděla Hana Orgoníková (ČSSD).

Podle zatím nepodepsaného dokumentu by primátorem mohl být Zdeněk Fink (HDK). Mezi jmény náměstků bylo možné například nalézt Leoše Kučeru (Doma v Hradci), Vladimíru Šilhánkovou (VPM) či Hanu Orgoníkovou (ČSSD), která by ve své funkci byla neuvolněná a podílela by se na přílivu dotací do města. Dalším náměstkem je Vlastimil Ondráček (ČSSD) a jednoho by měla mít i ODS.

V úterý v jednu hodinu odpoledne se zastupitelé sejdou již počtvrté, aby se pokusili zvolit nové vedení v čele s primátorem.

Jak bude probíhat dnešní setkání s pokusem zvolit vedení města?
Chtěli byste být u toho?
Sledujte Deník, on-line vám budeme přinášet aktuality ze zastupitelství,
které začne v úterý ve 13 hodin.

AKTUÁLNĚ: ČSSD opustila jednání o široké koalici

Široká koalice, o které v Hradci Králové vyjednávala ČSSD, ODS, HDK, VPM a Doma v Hradci, nevznikne. Sociální demokraté v pondělí večer ostatním stranám oznámili, že do této koalice nevstoupí. Potvrdila to lídryně kandidátky ČSSD Hana Orgoníková.

"Ráno se ještě sejdeme s TOP 09 a Změnou pro Hradec a budeme jednat o dalším postupu. Myslím si, že by se vedení města mělo v úterý zvolit, ale v této situaci je obtížné něco předjímat," řekla Orgoníková. Lídr kandidátky HDK Zdeněk Fink, který by se měl v této široké koalici stát primátorem, řekl, že jednání ze strany ČSSD nebylo dobře vedeno. "Osobně si myslím, že měli velké požadavky," řekl Fink.

Hradec Králové nyní řídí náměstek primátora Vlastimil Ondráček z ČSSD, který byl zvolený do funkce tajnou volbou 22. listopadu a původní rada města. Primátor Otakar Divíšek (ODS) v letošních volbách již nekandidoval a na svůj post v listopadu rezignoval.

V Hradci Králové se původně na vytvoření středopravé koalice po volbách dohodli zástupci ODS, HDK, VPM a Doma v Hradci a TOP 09. Tato koalice měla v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu 21 hlasů, jednání však opustila se svými čtyřmi mandáty TOP 09. Následně vznikla takzvaná Koalice dobré vůle, kterou vytvořila vítězná ČSSD, TOP 09 a Změna pro Hradec, kteří měli 15 mandátů. Podporu jejich programu vyhlásili komunisté, kteří mají v zastupitelstvu pět hlasů.

Před čtyřmi roky volby v Hradci Králové jasně vyhrála ODS se ziskem nadpolovičních 19 mandátů. Na pravicové koalici s celkem 25 hlasy se pak ODS dohodla s Volbou pro město a HDK.

JITKA HODASOVÁ, ČTK